Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Agyserkentő gyógyszerek: Ezért ne használd az okosdrogokat!

Agyserkentő gyógyszerek: Ezért ne használd az okosdrogokat!
Tényleg agyserkentő hatású a Modafinil, Piracetam vagy a Ritalin? Veszélyesek ezek? Ezekre adunk rövid válaszokat!

Manapság a nootropikumok és egyéb agyserkentők szedése egyre jobban kezd elterjedni: az egyetemi hallgatóktól, az elismert tudósokig, az E-sportolókon és sikeres bankárokon át egyre többen kezdik felfedezni az agyserkentők pozitív hatásait.

„Az agyserkentők szedése szinte semmivel sem különb mint a kávé- és a teaívás, maximum annyival hogy a kávét és a teát már évezredek óta fogyasztja az emberiség, míg a nootropikumok csak most kezdenek igazán elfogadottá válni” – meséli, S. Tamás, a LogMeIn egyik szoftverfejlesztője.

De vajon agyserkentő gyógyszerek tényleg hatásosak? Szedésük tényleg javítja a memóriát, a koncentrációkészséget és az éberséget, és mindez jár bármilyen kockázattal?

Ebben az írásban ezekre a kérdésekre kapsz választ tőlünk.

Agyserkentők, nootropikumok és okos drogok, mi a különbség?

Mielőtt bármilyen pirula szedésébe belekezdenénk, a terminológiával érdemes mindenképp tisztában lennünk.

Azokat a gyógyszereket, melyek szedése javítja a memóriát és/vagy a koncentrációkészséget vagy bármely egyéb kognitív készséget, agyserkentőknek, a szlengben pedig okos drogoknak nevezzük. A nootropikum elnevezés is egyre elterjedtebb ám fontos megjegyezni hogy nem minden okos drog nootropikum, de minden nootropikum agyserkentő.

A nootropikumok rövid definíciója a következő: A nootropikumok olyan agyserkentő, vagy az agyra jó hatással lévő gyógyszer, természetes gyógynövény vagy étrend-kiegészítő, amely szedése nem hordoz magában bármilyen negatív kockázatot. (Leszámítva az esetleges allergiás reakciókat)

Ám ez a kijelentés kicsit csalóka, mivel a gyógyszerek jellemzően mellékhatásokkal is járhatnak, éppen ezért vénykötelesek és orvosi vizsgálat és javaslat után használhatóak. Ezért óvatosságot és mérlegelést igényelnek.

A legtöbbet használt agyserkentő gyógyszerek közé tartozik a piracetam, a modafinil és az ADHD gyógyszerek.

ADHD gyógyszerek

Az eredetileg az ADHD, vagyis a figyelemhiányos hiperaktivitási-zavar kezelésére kifejlesztett gyógyszerek, pl. az Adderall és a Ritalin, az évtizedek folytán kitűnő agyserkentőknek is bizonyultak.

Az ADHD gyógyszerek a szedést követően megnövelik a dopamin és a norepirefrin szintjét az agyban, ami tiszta elmeállapotot és éberséged eredményez az ADHD-tól nem szenvedőek számára. Ez pedig annak köszönhető, hogy fő hatóanyagi amfetaminszármazákok.

Az ADHD gyógyszerek nem tartoznak a nootropikumok csoportjába, túl gyakori szedésük addikcióhoz és egyéb negatív kockázatokkal járhat. Ez lehet hallucináció, mánia, agresszió, ellenségesség és pszichotikus epizódok megjelenése.

Ezek a gyógyszerek csak szigorúan orvosi vényre kaphatóak és indokolatlan tartásuk is bűncselekménynek minősülnek.

 

Piracetam

A legelső nootropikum melyet 1964- ben fejlesztettek ki, a Piracetam ma már egyre nagyobb népszerűségnek örvend főként az egyetemi hallgatók körében.

Hatóanyaga serkentőleg hat az agy vérellátására és javitja az ottani mikrokeringést. Egyes tanulmányok szerint a kommunikációt is hatékonyabbá teszik a két agy-félteke között, ám ennek korlátozott bizonyítása.

A Piracetam Magyarországon vényköteles, internetes megrendelése pedig a legalitás szürke zónájába esik, egyes megrendeléseket elkoboznak míg néhányat átengednek a vámon, más országból való rendeléssel csak saját felelősségünkre kísérletezzünk.

Modafinil

A Szilikon-völgy legelterjedtebb agyserkentője.

A Modafinilt alvási zavarok és narkolepszia kezelésére fejlesztették ki. Kutatások kimutatták hogy a modafinil szedők 50%-ánál jelentkezik fejfájás, továbbá szedése egyéb rövidtávú negatív mellékhatásokkal járhat (álmatlanság, émelygés, szorongás, magas vérnyomás, étvágytalanság, súlyvesztés) ezért a Modafinil nem tekinthető nootropikumnak biztonságosságát tekintve.

A Modafinil szedésének hosszútávú hatásai ma még nem ismertek, de kritikus bőrelváltozásokkal már találkoztak a kutatók.

Szedése ezek miatt kockázatot rejt és csak saját felelősségre alkalmazható. Tartása bűncselekménynek minősül.

Okosabbá tesznek az agyserkentő gyógyszerek?

Sajnos rossz hírünk van, az interneten terjedő közhiedelmekkel ellentétben több kutatás is kimutatta hogy az agyserkentők szedése nem tesz valakit okosabbá, sőt egy nemrég elvégzett kísérletben a Modafinil szedése minden ötödik tesztalanynál ellentétes hatást váltott ki, koncentrációkészségük és teljesítményük romlott.

Egy másik, Ritalinnal végzet kísérlet arra a megállapításra jutott, hogy a gyógyszer beszedését követő megnövekedett koncentrációkészség inkább a placebó hatásnak volt köszönhető mintsem magának a Ritalinnak.

 

Az agyserkentő gyógyszerek, okosdrogok hátrányai

  • Nehézkes beszerzésük, szürke legalitásuk: Magyarországon gyógyszere alapú agyserkentőkhöz legálisan csak orvosi vénnyel juthat hozzá az érdeklődő, az internetről vagy dílerektől való beszerzésük pedig kockázatokkal jár. Gyakran előfordul hogy a nem legálisan beszerzett agyserkentő puszta hamisítvány, de az is előfordulhat hogy megrendelésünket a vámon elkobozzák ami akár jogi következményekkel is járhat.

  • Csak felnőttek számára: Az okos drogok szedése különösen károsnak bizonyulhat a 25 évnél fiatalabbak számára, mivel agyuk e kor alatt még fejlődésben van.

  • Az álmatlanság nem pozitívum: Sok okosdrog fogyasztó az inszomniát pozitívumnak tekinti. Lépjünk be bármilyen okos drogokkal foglalkozó fórumra és számtalan olyan felhasználóval fogunk találkozni akik azzal dicsekednek hogy milyen keveset alszanak. Az inszomnia nem pozitívum hanem egy súlyos mellékhatás amely hosszútávon súlyos egészségügyi problémákhoz vezet.

  • Egyéb mellékhatások: Hacsak nem nootropikumról beszélünk, az agyserkentő gyógyszerek szedése komoly mellékhatásokkal járhat, alkohol melletti szedésük pedig akár halállal is járhat. Gondolkozzunk el, megéri egy nap emelkedett produktivitás ha az azt követő napok szörnyű fejfájással, mellkasi fájdalmakkal stb. fognak járni?

Természetes agyserkentők, táplálékkiegészítők

Ahogy láthatjuk, a természetes nootropikumokon kívül a többi agyserkentő szedése komoly mellékhatásokkal jár, amellett hogy nem garantálja a kognitív funkciók javulását.

Szerencsére a természetes agyserkentők és az ezekből készült táplálékkiegészítők nem járnak ilyen kockázattal amellett hogy pozitív hatásuk bizonyított és tanulmányokkal igazolt.

Az agyserkentő hatással bíró gyógynövényekből készült kiegészitők fajtája számtalan, és ezektől a szerektől sem érdemes azonnal észrevehető eredményeket vagy bármilyen csodát várni, ugyanakkor szedésükkel biztosíthatjuk hogy hosszútávon agyunk a lehető legjobb formában fog teljesíteni.