Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Az agyunk szeretkezés után - mi szabadul fel testünkben a vágyon kívül?

Megmutatjuk, hogyan működik az agyunk biokémiája szex közben és után, és mi az, ami testünkben a vágyon kívül felszabadul.

A szeretkezés az egyik legcsodálatosabb dolog az életben. Ezt bizonyítja az is, hogy szex közben az emberi test és az elme lenyűgöző, összetett biokémiai reakciók sorozatát éli át. Azok a csodálatos pillanatok, amikor az ember teljes egészében átadja magát a szenvedélynek és az intimitásnak, nem csak fizikailag és érzelmileg gyönyörűek, de biokémiai szempontból is különlegesek.

De mi is történik pontosan az agyban a szeretkezés után, és mi szabadul fel bennünk a vágyon kívül? Ebben a cikkben felfedezzük az agy biokémiáját szexuális együttlét után, és megmutatjuk, hogyan járulnak hozzá az ilyen módon átélt élmények az érzelmi szabadságunk és boldogságunk kiteljesedéséhez.

Az oxitocin-termelés és a szoros kapcsolatok kialakítása

Az oxitocin nem más, mint az egyik legfontosabb neurotranszmitter, amely a szexuális aktivitás során szabadul fel az emberi agyban. Az oxitocin a hipotalamuszból érkező hormon, amelyet gyakran szerelemhormonnak is neveznek. Nem véletlenül, hiszen ez az anyag serkentően hat a vágyainkra, fokozza az érzelmi kötődést és csökkenti a félelem, a bizalmatlanság érzését, ezáltal segít megerősíteni a partnerek közötti kapcsolatot.

Szeretkezés közben az oxitocin szintje jelentősen megnő mind a nők, mind a férfiak testében, ami hozzájárul az érzelmek elmélyítéséhez és a bizalmas kapcsolatok kialakításához. Az oxitocin a stressz legyőzésében is hatékony, és a párok közti kommunikációban is stresszcsökkentő szerepe lehet.

Érdekes tény, hogy alapvetően a nők agya többet termel ebből a hormonból, ami azt jelenti, hogy szex után nagyobb eséllyel szeretnek bele a férfiba. A férfiak esetében ezzel szemben az oxitocintermelés a gyönyör szintjének növekedéséhez és az erekció fennmaradásához járul leginkább hozzá. Talán ezért is mondják azt, hogy a nők hajlamosabbak a szívükkel gondolkodni, míg a férfiakat sokkal inkább a vágyaik vezérlik egy kapcsolat kialakítása során.

A dopamin, mint természetes örömforrás

Az oxitocin mellett a szexuális együttlét során a dopamin nevű neurotranszmitter szintje is jelentősen megemelkedik szervezetünkben. A dopamint boldogsághormonnak is nevezik, ami nem véletlen, hiszen felszabadulása kellemes érzést idéz elő, ösztönzi a vágyat, valamint a motivációt. Ez magyarázhatja azt az intenzív boldogságérzetet, amelyet sokan a szex utáni állapottal azonosítanak.

Testünkben azonban a dopamin nemcsak a szexuális élmények során szabadul fel, de az élet egyéb, örömteli pillanataiban is. Egy jó ebéd, a barátokkal töltött idő vagy a kedvenc játékunkkal eltöltött fél óra is hozzájárul a dopamin felszabadulásához. Ezáltal a hormon segít fenntartani a boldogság és öröm érzését a mindennapok során.

A csökkent dopaminszint ezzel szemben rányomja negatív bélyegét a jókedvünkre. Tünetei lehetnek a depresszió, az étvágybeli változások, a nemi vágy zavara, de az édes ételek, italok utáni sóvárgás is, hiszen ezek segítik a szervezetben a boldogsághormon felszabadulását.

Az endorfinok és a komfortérzet

A szexuális együttlét során az endorfintermelés is megnő szervezetünkben. Sőt, az endorfin hormonok felszabadulása még több dopamin termelődésére készteti a szervezetünket. Ez egy csodálatos dolog, hiszen az endorfinok ilyen módon fokozzák az örömérzetet, csökkentik a stresszt és még a fájdalomérzetet is csillapítják.

Ezen felül ideiglenesen befolyásolni tudják mind a fizikai, mind a mentális egészséget. Nem meglepő tehát, hogy a szeretkezés után általában boldognak, ellazultnak és kiegyensúlyozottnak érezzük magunkat.

Külön érdekesség, hogy az endorfinok hatása akár 12 óráig is tarthat, és euforikus örömet is okozhat. Az endorfinok a boldogságérzet mellett fontos szerepet töltenek be az idegrendszer hatékony működésében és hozzájárulnak a jó közérzethez is. A gyulladás csökkentésében is szerepet vállalnak, ezen kívül erősítik az immunrendszert, csökkentik a stressz-szintet, és az öregedést is képesek lassítani.

A szex mellett a rendszeres sport, az edzés, is segíti az endorfintermelést, ami azt jelenti, hogy akár már napi félórás testmozgás is csökkentheti a boldogsághormon hiányából fakadó depresszió kialakulásának esélyét.

Az anandamid és az eufória

Az anandamid egy kannabinoid, amit a szervezetünk termel. Szintén egy fontos vegyület, amely a szexuális stimuláció hatására szabadulhat fel a testünkben. Az anandamid szoros kapcsolatban áll az endorfinokkal, és hasonlóan euforikus hatást vált ki.

Az anandamid a kannabinoid-receptorokat aktiválja, és fájdalomcsökkentő és nyugtató hatással rendelkezik. Ezt az anyagot gyakran az „öröm molekulájaként” is szokták emlegetni, és nem véletlenül, hiszen segít növelni boldogság és az elégedettség érzését.

Külön érdekesség, hogy az anandamid név a szanszkrit „ananda” szóból származik, melynek eredeti jelentése boldogság, valamint az „amid” szóból, ami egy, a szervezetben található adott típusú vegyületre utal.

A rendszeres szex a legjobb szorongáscsökkentő?

A fentebb bemutatott agyi biokémiai reakciók nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy boldogok és kiegyensúlyozottak legyünk. Nem véletlenül, hiszen a szexuális kielégülés és az azt követő biokémiai folyamatok segítenek csökkenteni a szorongást és a stressz érzését.

Ha valaki tehát képes teljes mértékben átadni magát egy szexuális együttlét gyönyöreinek, az általában képes a hétköznapokban is kiegyensúlyozottabban, nyugodtabban élni. Könnyebben feloldódik a stresszes szituációkban is, és nagyobb intenzitással éli meg az igazi érzelmi szabadságot. Mindezek mellett a felszabaduló hormonok hatására a különböző mentális- és fizikai megbetegedések kockázata is alacsonyabbá válik az esetében.