Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

DMAE - A mentális éberséget fokozó vegyület

DMAE - A mentális éberséget fokozó vegyület
A DMAE-ról köztudott, hogy fokozza az éberséget és a koncentrációs képességet, javítja a memóriát és elősegíti a tiszta gondolkodást. számos „agyhacker” számolt be arról, hogy a DMAE szedése szinte csodát művelt az agyukkal. Lássuk mi az igazság ebből.

A DMAE-ról köztudott, hogy fokozza az éberséget és a koncentrációs képességet, javítja a memóriát és elősegíti a tiszta gondolkodást. 

A DMAE (más néven: dimetil-etanolamin, deanol, deaner) egy olyan vegyület, amely két metil csoportból áll és felépítését tekintve hasonlít a kolinra, ami az acetilkolin (ACh) közvetlen elővegyülete.

Az acetilkolin egy jelentős neurotranszmitterünk, ami mindenre hatással van a memória megfelelő működésétől kezdve, egészen az izomműködésig. A DMAE az acetilkolinnal való kapcsolatának köszönheti nagy népszerűségét a szellemi teljesítménynövelő szerek körében.

Azonban a DMAE NEM az acetilkolin egyik elővegyülete, mint ahogy azt a szellemi teljesítményfokozással és optimális agyműködéssel foglalkozó oldalakon gyakran olvashatjuk. Ugyanakkor számos „biohacker” számolt be arról, hogy a DMAE szedése szinte csodát művelt az agyukkal.

A következőkben megpróbáljuk eloszlatni az ezzel a vegyülettel kapcsolatos tévhiteket és kideríteni, hogy érdemes-e hozzáadni a mindennapi táplálékkiegészítőink listájához.

Amiben segít a DMAE:

  • Idegsejtek védelme: Ez a vegyület segít az agysejteknek megszabadulni a lipofuscintól és a szabad gyököktől. 
  • Neurotranszmitterek egészséges működése: A DMAE egyrészt segít elkerülni, hogy a sejtek túl sok kolint vegyenek fel, így bőven marad szabad kolin a szervezetben. Másrészt, stimuláló hatást fejt ki a kolinerg receptorokra, ami által nő az acetilkolin (ACh) szint az agyban. 
  • Kedélyállapot: A DMAE segíthet a kedély és az energia szint javításában, emelett hatással van az alvásra is. 


Ebből a cikkből megtudhatod:
 

  • Mi a DMAE pontosan
  • Hogyan fejti ki hatását az agyban
  • Az agyműködés természetes hanyatlása  a kor előrehaladtával
  • A DMAE mint segítség
  • Mit várhatunk a DMAE használatától
  • Kutatások és eredmények
  • Javasolt adagolás
  • Lehetséges mellékhatások
  • Milyen formában kapható
  • Szakértői ajánlás a szellemi teljesítmény fokozásához

Mi a DMAE pontosan

A DMAE (dimetil-etanolamin, deanol, deaner) egy amin, amely természetesen úton, kis mennyiségben termelődik az agyban, továbbá néhány tengeri ételben is megtalálható, például magas DMAE tartalmú ételek az ajóka vagy a hering. 

Kutatók úgy vélik, hogy a DMAE megnöveli az acetilkolin (ACh) szintet az agyban azáltal, hogy meggátolja a kolin metabolizmust (anyagcserét) a perifériás szövetekben.

A DMAE növeli a kolin szintet a véráramban azáltal, hogy gátolja a többi szövetet a kolin felvételében (ideértve az acetilkolint is). 

Amint áthatol a DMAE a vér-agy gáton, növeli a kolin szintet. Az így megnövekedett kolin szintnek köszönhetően az acetilkolin (ACh) szint megemelkedésére is számíthatunk.

Ugyanakkor a kutatások kimutatták, hogy nem mindig ez történik, ha DMAE kerül az agyba. Egy tanulmány során hirtelen DMAE-t juttattak az agyba, azonban amikor elérte a szinapszist, nem történt semmi. A kolin szint ugyan megemelkedett, de nem alakult acetilkolinná.

Mi történt itt valójában? Először is, meg kell vizsgálnunk, hogyan képződik az acetilkolin. Az acetilkolin egy egyszerű reakció során szintetizálódik, amit a kolin-acetiltranszferáz enzim katalizál.  Az acetilkolin szintézis sebességének mértékét a rendelkezésre álló kolin és az acetil-koenzim A (acetil-KoA) határozzák meg. 

Az egyetlen további acetilkolin forrás a foszfátidil-kolin (PC) foszfátidil-etanolamin N-metil-transzferáz (PEMT) általi szintetizálódásából származik, tehát ez az acetilkolin szintézis csak kolinerg receptorokban zajlik le. 

Ebből az következik, hogy a DMAE nem alakítható át se kolinná, se acetilkolinná. Az egyetlen módja annak, hogy a DMAE növelje a kolin szintet az agyban, nem más mint, a kolin metabolizmusának akadályozása. 

Tehát az ok, amiért a kolin szint megemelkedik az agyban a DMAE szedésének hatására az, hogy a kolin nem szintetizálódik acetilkolinná. 

Így felvetődik a kérdés, hogy akkor mégis miért észlelnek javulást egyes „biohackerek” a koncentráció és a gondolkodás területén, illetve miért számolnak be sokan a kedélyállapot javulásáról? 

Egy lehetséges megoldás erre, hogy a DMAE cselekvésre buzdítja a kolinerg receptorokat, ennek hatására pedig többlet keletkezik a szervezetben fellelhető kolinból, és ebből fakadóan ezek a neuroreceptorok több acetilkolint termelnek.

A DMAE hasznos lehet azoknak, akiknek a szervezete kolin hiányban szenved. Tanulmányok bizonyítják, hogy a DMAE hatékonysága attól függ, hogy az agyunkban lévő kolinergiás rendszer mennyire ép.

Azonban a „biohackereknek” további, hatékonyabb megoldásaik is vannak a kolin szint serkentésére az agyban. A meklofenoxát, amelynek összetétele a DMAE és a cCPA (parachlorphenoxyacetic acid), sokszor hatékonyabbnak bizonyul az agyban lévő acetilkolin szint növelésében, mint a DMAE. 

DMAE - A mentális éberséget fokozó vegyület 1


Hogyan fejti ki hatását a DMAE az agyban

Ez a vegyület  számos tekintetben fokozza az agy egészséges működését, de kettőt különösen fontos kiemelni. 

1. A DMAE védi az idegsejteket. A lipofuscin a sejtek felesleges terméke, ami az agyban idős korra felgyülemlik, és ugyanez okozza a barna foltok kialakulását is a bőrön. A lipofuscin a testünkben lévő valamennyi sejtben megtalálható, ideértve az agyat, szemet, májat, vesét, szívet, mellékvesét és idegsejteket (neuronokat) is. 

A „biohackerek” gyakran számolnak be arról, hogy a DMAE szedésétől javul a látásuk. Ez attól lehet, hogy a DMAE képes megtisztítani a látásban is szerepet játszó sejteket az olyan felesleges anyagoktól, mint a lipofuscin. 

A DMAE lipofuscintól való megtisztító hatásmechanizmusát állatokon végzett laboratóriumi vizsgálatok is igazolják. Kutatók meklofenoxát injekciót adtak 17 hónapos nőnemű egereknek. Majd ezeket az állatokat 3 hónapon keresztül minden nap újra és újra beinjekciózták. 

A kutatók változásokat észleltek az egerek mindkét retinájának pigment rétegében, és megállapították, hogy jelentős mértékben csökkent a lipofuscin mértéke a kezelt állatoknál. 

A meklofenoxát a szervezetbe kerüléssel DMAE-re bomlik le, így ezen szellemi teljesítményfokozóban a DMAE az, amely „lipofuscin tisztogató hatással” bír. 

2. A DMAE fokozza a figyelmet és javítja a kedélyállapotot. A DMAE számos „biohacker” elmondása szerint javítja az éberséget, figyelmet, kedélyállapotot, energiaszintet, mindeközben pedig csökkenti a depressziót.  Egy német kutatócsoport tanulmánya magyarázatot ad arra, hogy miért származhat ez a „jókedv érzés” a DMAE használatától. Egy kettős vak, placebo alapú kísérlet során 80 alanyt vizsgáltak, egyenlő arányban férfiakat és nőket. A tanulmányban az agy elektromos hullámait figyelték, öt darab hét perces videó klip lejátszása alatt, amit három perces szünetekkel szakítottak meg. 

A műveletet megismételték hat és tizenkét hét elteltével is, ebben az időszakban minden nap DMAE-t vagy placebot szedtek az alanyok. Azok, akik a 3 hónap alatt DMAE-t használtak, sokkal kevesebb theta és alfa agyhullámot produkáltak. 

A theta és alfa hullámok csökkenése a fokozott éberséggel és figyelemmel vonható párhuzamba. Azok az alanyok, akik DMAE-t szedtek ezen kívül jobb kedvűnek és aktívabbnak is érezték magukat. 

A kutatók ebből a tanulmányból azt a következtetést vonták le, hogy a DMAE szerepet játszhat jobb kedélyállapot elérésében. 



DMAE - A mentális éberséget fokozó vegyület 2



Az agyműködés természetes hanyatlása  a kor előrehaladtával

Ahogy öregszünk, megváltoznak az agyi kémiai folyamataink és szervezetünk energiafelhasználása is:

  • Romlik a koncentrációs képességünk, a memóriánk működése és a végrehajtói funkcióink
  • Beindul a kolinerg receptorok degenerációja
  • Csökken a szevezetünk DMAE szintje
  • Lipofuscin és szabad gyökök halmozódnak fel az agysejtekben 


A szervezetben a lecsökkent DMAE szint az imént felsorolt öregedéshez köthető változásokban valószínűleg szerepet játszik, továbbá neurodegeneratív betegségekhez és depresszióhoz is vezethet.

A DMAE szint csökkenése az öregedés elkerülhetetlen velejárója, ezenkívül felelős lehet a degeneratív betegségek kialakulásáért.


A DMAE mint segítség 

Ahogy azt fentebb is írtuk ez a vegyület növeli az agy kolin szintjét. A megnövekedett kolin szint és a DMAE kolinerg receptorokat stimuláló hatása, az acetilkolin (ACh) szint emelkedéséhez vezethet. 

Azonban a DMAE nem közvetlenül fokozza az acetilkolin szintet az agyban, tehát a DMAE NEM az acetilkolin egyik elővegyülete. 

A megnövekedett acetilkolin szint hatással van a tanulásra és a memória működésére. Az acetilkolin segít kódolni az emlékeket és javítja a koncentrációs képességet. Nem csoda, hogy a „biohackerek” mindenképp növelni akarják az acetilkolin szintjüket, különösen, ha az agy nem rendelkezik elegendővel. 

Azonban a DMAE nem a legjobb módja az acetilkolin szint megnövelésére.

A DMAE kutatások folyamatosan zajlanak és még várható, hogy -a „biohackerek” vagy a kutatók előtt egyelőre még nem ismert-, DMAE használathoz köthető előnyöket is felfedeznek majd.

Ezt a vegyületet számtalan különböző állapot kezelésére használták eddig, kognitív zavaroktól kezdve egészen az ADHD-ig. A DMAE még bőrápolási termékekben is fellelhető, hozzájárul az öregedési foltok és ráncok eltüntetéséhez, sőt, a megereszkedett bőrön is segíthet. 

A szabad gyökök kárt tehetnek a DNS-ben, felboríthatják a sejtanyagcserét, és olyan oxigén fajták képződését eredményezhetik, amelyek elpusztítják az agysejteket. Néhány kutatás alátámasztotta, hogy a DMAE valamilyen szinten hatékony szabad gyök „tisztogató”. 

Megállapították erről a vegyületről, hogy csökkenti a fehérje keresztkötések kialakulásának esélyét, amely kötések következtében olyan betegségek is kialakulhatnak, mint az Alzheimer-kór. A kutatók úgy tartják, hogy ez a DMAE szabad gyök „tisztogató” hatásának köszönhető. 

Továbbá a DMAE tudatos álmodást is eredményezhet.  


Mit várhatunk a DMAE használatától?

Egyes „biohackerek” azt állítják, hogy a DMAE használatától észrevehetően megnőtt a koncentrációs képességük. 

A DMAE használói általában a követezőkről számolnak be : 

  • jobb emlékezőképesség (különösen a rövidtávú memóriát tekintve)
  • szellemi éberség
  • koncentrációs készség javulása
  • szellemi tisztaság
  • pihentetőbb alvás 

Ha az ajánlottnál jelentősen nagyobb mennyiségű DMAE-t fogyasztasz, nagy eséllyel érezheted magad ingerültnek és feszültnek, továbbá izomgörcsöket is tapasztalhatsz, különösen a vállakban és a nyakban. 



DMAE - A mentális éberséget fokozó vegyület 3



Kutatások és eredmények


Korai DMAE kutatás 

A vegyület egy vényköteles változatát (Deaner vagy Deanol) még az 1960/70-es években orvosilag alkalmazták. Deanol-lal azokat kezelték, akik lecsökkent koncentrációs képességükből adódóan tanulási nehézségekkel és viselkedészavarral küzdöttek.  

Több, mint 40 éve végeztek két klinikai kísérletet is, amelyekkel bebizonyították, hogy a DMAE hatékony szer az ún. ADHD kezelésére, amit lejjebb bővebben kifejtünk. 

Azonban 1983-ban az FDA (amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal) minden erejével azon dolgozott, hogy további tanulmányokon keresztül bebizonyítsa a DMAE hatékonyságát. Azonban, mivel az orvosi kísérletek többe kerültek volna, mint ami a termék értékesítéséből várhatóan befolyhat, a Deanol-t és Deaner-t gyártó cég úgy döntött, hogy bevonja a piacról a két szert. 

A DMAE jelenleg mint szellemi teljesítményfokozó érthető el a piacon, így ezt nem valószínű, hogy bármely orvos vagy pszichiáter felírná az ADHD kezelésére. 

DMAE az ADHD kezelésére

Egy kettős vak, placebo alapú tanulmány során összehasonlították a DMAE és a metilfenidát (Ritalin) hatékonyságát az ADHD kezelésében. 74 tanulási nehézséggel és hiperaktivitással diagnosztizált gyermeket vizsgáltak a kutatás során. 

A gyermekek 40 mg Ritalint, 500 mg DMAE-t vagy placebot kaptak minden nap, három hónapon át. A kezelés előtt és után is végeztek rajtuk viselkedési, reakció időt mérő és más pszichometriás teszteket. 

Mindkét „szer” számos teszt alapján hatékonynak bizonyult. Így a kutatók azt állapították meg, hogy a DMAE jelentős mértékben javított a gyermekek tanulási nehézségein és viselkedészavarán. 

Egy másik tanulmány is hasonló eredményt mutatott a DMAE ADHD kezelő hatásáról, amit Dr. Carl Pfeiffer az ún. Brain-Bio központban, New Jerseyben 25 lánnyal és 83 fiúval folytatott le.  

A tanulmány során Dr. Pfeiffer azt tapasztalta, hogy a fiúk 2/3-ának és a lányok ¾-ének javult a magaviselete. A gyerekek koncentrációs képességének időtartama meghosszabbodott, az ingerlékenység és a hiperaktivitás csökkent, a tanulási készségük javult és egyes esetekben még az IQ-juk is emelkedett bizonyos mértékben. 

Ezek alapján annak, aki ADHD-val küzd és Ritalint vagy Adderallt használ, de egy természetes alternatívát keres helyette, a DMAE jó választás. 


DMAE a szépségiparban

Az 1950/60-as években a legtöbb DMAE-val kapcsolatos kutatás a kognitív funkciók és agy egészségének javítása köré épült. 

A legutóbbi DMAE kutatások elsődlegesen a vegyület bőrápolási kozmetikumokban való felhasználását célozták. 

Ezek alapján elmondható, hogy a DMAE bizonyítottan fokozza a bőr feszességét, még fiatal bőr esetén is. Egy tanulmány során harminc egészséges felnőttet vizsgáltak, akiken DMAE gélt vagy azt helyettesítő placebot alkalmaztak. Végeredményben azok, akiket a DMAE géllel kezeltek, sokkal feszesebb bőrrel távoztak. 

Egy másik véletlenszerű orvosi tanulmány során 3%-os DMAE tartalmú arcgélt teszteltek embereken, minden nap, 16 héten keresztül. A gél csökkentette a homlokráncokat és a szemkörnyéki ráncokat, illetve szépített a száj teltségén és formáján. Ez a hatás nem szűnt meg még 2 héttel a gél használata után sem. 

Ugyanezen kísérlet egy másik része alátámasztotta azt is, hogy a DMAE gél hosszú távú alkalmazása teljesen biztonságos. 


Javasolt adagolás

Az ajánlott napi DMAE mennyiség 100 mg-tól 200 mg-ig terjed.

A DMAE mint teljesítményfokozó szer általában bitartarát formában lelhető fel a piacon. Egy átlagos DMAE bitartarát kapszula csak 37% DMAE-t tartalmaz, a többi 67% borkősav.

Tehát, egy 250 mg-os DMAE bitartarát kapszulából 92.5 mg tényleges DMAE-t nyerünk.

A napi DMAE adagot reggel, reggeli előtt vagy azzal együtt kell bevenni. A DMAE-t ajánlott egy héten többször használni, de nem feltétlenül minden nap. 

Ha DMAE-t tervezel szedni, tedd ezt egy jó minőségű kolin tartalmú szerrel együtt. Nem szabad elfelejteni, hogy a DMAE elnyomja a kolint és akadályozza annak metabolizmusát, és nagyon is szüksége van az agynak a kolinra és acetilkolinra a lehető legjobb állapot elérése érdekében. 

A DMAE gátolja a foszfolipidek szintézisét. Ez azt jelenti, hogy a kolin elővegyületeivel nem mész sokra, inkább egy megfelelő kolin forrásra lesz szükséged. 

Anélkül, hogy ebbe most mélyebben belemennénk, fontos megemlíteni a DMAE kapcsán, hogy a foszfatidilkolin (PC), a CDP-kolin és az Omega-3 segíthet helyrehozni a DMAE túlzottan nagy mennyiségben történő, hosszú távú használatából eredő lehetséges károkat.

 
DMAE - A mentális éberséget fokozó vegyület 4



Lehetséges mellékhatások

A DMAE nem számít kártékonynak és rövid távú vagy időszakos használata biztonságos. Az emberi szervezet természetes úton is elő állít valamennyi DMAE-t. 

Ha az ajánlott DMAE mennyiséget fogyasztjuk, elviekben nem léphetnek fel mellékhatások. 

Néhány „biohacker” álmatlanságról, fejfájásról számolt be, valamint feszült izmokról, de leginkább azért, mert túl nagy mennyiségben fogyasztottak DMAE-t. 

Ha rosszul reagál a szervezet a DMAE-re, természetesen abba kell hagyni a szedését. 

Annak, aki teherbe szeretne esni, nem ajánlott a DMAE használata. Orvosi tanulmányok bizonyítják, hogy a DMAE hatására megállhat a gyermek agyának fejlődése.  

Annak, aki epilepsziában vagy mániás depresszióban szenved, egyáltalán nem ajánlott a DMAE használata. 

A „Javasolt adagolás” részben találsz további információt arról, miként érdemes a DMAE-t mint szellemi teljesítményfokozó szert szedni. 


Milyen formában kapható?

A DMAE elérhető tabletta, kapszula, por, folyadék, krém és gél formájában.

A DMAE tabletták és kapszulák leginkább DMAE bitartarát formában kaphatók (lásd: „Javasolt adagolás”) és általában 150-350 mg-os kiszerelésűek.  

A tabletta vagy a kapszula méretétől függően javasolt kiszámolni annak tiszta DMAE tartalmát, és eleinte alacsony mennyiséggel kezdeni, körülbelül 50 mg-mal. Ezáltal kockázat nélkül meg tudjuk figyelni, miként reagál a szervezetünk. 


Szakértői ajánlás a szellemi teljesítmény fokozásához

100 – 200 mg DMAE naponta.

Az emberi test természetes úton is állít elő DMAE-t, azonban ezen vegyület termelésének a mértéke az öregedés során elkerülhetetlenül lecsökken. 

Néhány „biohacker” arról számolt be, hogy a DMAE hatására jelentősen nőtt a koncentrációs képessége, továbbá jó hatással volt a memóriájukra, az éberségükre, illetve segített nekik az összpontosításban és a tiszta gondolkodásban is. . 

Amennyiben használni tervezed a DMAE-t, kezdd napi 50 mg mennyiséggel, és figyeld meg, milyen hatással van rád. Egyszerre legfeljebb 50 mg-mal növeld meg a napi adagodat. 

Figyeld meg, hogy jelentkeznek-e mellékhatások. Ne feledd, hogy a DMAE-t időszakosan ajánlott használni, néhány napig javasolt a szedése, ezután érdemes pár nap szünetet tartani. 

Magyarországon számos webáruházban vásárolhatsz DMAE étrendkiegészítőt, ha megbízható forrást keresel kattints ide.

Feldolgozott tanulmányok és kutatások:

  • Haubrich D.R., Gerber N.H., Pflueger A.B. “Deanol affects choline metabolism in peripheral tissues of mice.” Journal of Neurochemistry. 1981 Aug;37(2):476-82. (Forrás)
  • Jope R.S., Jenden D.J. “Dimethylaminoethanol (deanol) metabolism in rat brain and its effect on acetylcholine synthesis.” Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics. 1979 Dec;211(3):472-9. (Forrás)
  • Zeisel S.H. “Choline: Critical Role During Fetal Development and Dietary Requirements in Adults” Annual Review of Nutrition. 2006; 26: 229–250. (Forrás)
  • Millington W.R., McCall A.L., Wurtman R.J. “Deanol acetamidobenzoate inhibits the blood-brain barrier transport of choline.” Annals of Neurology. 1978 Oct;4(4):302-6. (Forrás)
  • Grossman R. “The role of dimethylaminoethanol in cosmetic dermatology.” American Journal of Clinical Dermatology. 2005;6(1):39-47. (Forrás)
  • Lewis J.A, Young R. “Deanol and methylphenidate in minimal brain dysfunction.” Clinical Pharmacology and Therapeutics. 1975 May;17(5):534-40. (Forrás)