Habár egészen biztosan régebben is sokaknál jelentkeztek a különféle ételintoleranciák, manapság mintha sokkal többeket érintene ez a probléma. De vajon miért?
Mi az az ételintolerancia?
Az ételintolerancia[1] akkor alakul ki, amikor az emésztés során bizonyos ételek nem képesek felszívódni, így az emésztetlen komponensek kóros immunreakciót váltanak ki. Ez az érzékenység számos tünet formájában nehezíti meg az életünket, így járhat emésztési zavarokkal, bőrbetegségekkel, ekcémával, krónikus fejfájással, sőt, még alvászavarokat is okozhat, nem beszélve a fáradékonyságról, az ízületi gyulladásokról és egyéb tünetekről.
Habár manapság nagyon gyakran találkozhatunk az ételintolerancia fogalmával, a jelenség egyáltalán nem új, hiszen már Hippokratész, ókori görög orvos is feljegyzéseket készített vele kapcsolatban. De tény, hogy az elmúlt 2-3 évtizedben vált igazán ismertté a modern orvostudomány számára. A legismertebb ételintolerancia a laktózérzékenység és a cöliákia, azaz a lisztérzékenység.
Hogy alakul ki az életintolerancia?
Az ételintolerancia akkor alakulhat ki, ha az emésztőrendszerből hiányoznak az emésztőenzimek, vagy ha nem megfelelő a bélrendszer működése és nem bontja le az ételeket. Előbbi, vagyis az enzimhiány okozza a laktózérzékenységet. Sajnos sok életintolerancia a tudomány mai állása szerint nem gyógyítható.
A laktózérzékenyek a tejcukrot nem tudják lebontani. Szerencsére manapság már számos laktózmentes tejtermék, alapanyag és készétel kapható, így jóval megkönnyítve a laktózérzékenyek életét. Sok ételintolerancia kezelhető és gyógyítható megfelelő diétával, azonban a cöliáka, az úgynevezett lisztérzékenység nem tartozik ezek közé. A cöliákia a lisztfélék és abból készült élelmiszerek gliadin tartalma miatt veszélyes az arra érzékenyek számára, mely lebontatlan fehérjék nagyon súlyos tüneteket okoznak.
Az okok a rossz táplálkozási szokásokban, gyógyszerekben, mesterséges adalékanyagokban keresendők, de előfordulhat öröklődés és genetikai hajlam miatt is. Az emésztőenzim hiánya inkább genetikai okokra vezethető vissza.
Régen nem volt ételintolerancia?
Habár csak nemrég kezdtünk el ilyen mértékben találkozni az ételintoleranciával, a betegség mindig is létezett. Hippokratész főleg a gyomor- és bőrproblémás betegeinél figyelte meg, hogy a tejfogyasztás mérséklése javulást hozott állapotukban. Azonban jó ideig nem igazán foglalkozott a modern orvostudomány az egyes élelmiszerekkel szemben kialakult vagy kialakuló ételintoleranciával, így valóban azt érezhetjük, hogy ez egy igen modern betegség. A valóság pedig egyáltalán nem ez.
Így ismerhető fel az ételintolerancia
A leggyakoribb tünetegyüttes az emésztési zavar, melynek számos megjelenése figyelhető meg, így figyelmeztető jel lehet a gyakori gyomorégés, hányinger, étvágytalanság, émelygés, hasmenés, puffadás, székrekedés, gyomor- vagy hasfájás. Általában ezekkel a panaszokkal szakorvoshoz szoktunk fordulni, majd, amikor sorra jönnek a negatív leletek, a kellemetlen tünetek azonban nem enyhülnek, el szoktak jutni a különféle ételekkel szembeni intolerancia vizsgálatokig.
Egy úgynevezett eliminációs diétával az ételintoleranciával küzdő beteg is kitapasztalhatja, hogy melyek azok az ételek, amelyekre érzékeny, de manapság már számos teszt segítségével kimutatható, hogy mit nem érdemes fogyasztani. Míg a laktózérzékenységet kilégzéses teszttel, a cöliákiát vérvizsgálattal, az egyéb ételfehérjére kialakult érzékenységet pedig akár ujjbegyvérből vett otthoni teszttel vagy laboratóriumi vizsgálattal is ki lehet mutatni.
Így kezelhető az ételintolerancia
Az IgG alapú, azaz a nem enzimhiányos ételintolerancia kezelhető, sőt, még a teljes gyógyulás is elérhető. Az úgynevezett eliminációs diétával a bélrendszer regenerálható, és a lebontatlan fehérjék körülbelül három hónap alatt ürülnek ki a szervezetből. Természetesen a gyógyulás feltétele a szigorú diéta, hiszen az adott, érzékenységet kiváltó élelmiszert nem szabad fogyasztani. A diéta nagyon szigorú, és általában 3 hónapig tart, majd miután enyhülnek a tünetek, fokozatosan, a tüneteket figyelve ismét fogyaszthatók a korábban érzékenységet kiváltó ételek. Ez a cöliákiában és laktóz érzékenységben szenvedők esetén nem működik!
A legjobb védekezés az ételintolerancia esetében a megelőzés. Ez azt jelenti, hogy odafigyelünk rá, mikor és mit eszünk, a bélflóra épségének megőrzése ugyanis létfontosságú az egészséges emésztés szempontjából. Hasonlóan fontos, hogy odafigyeljünk a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelére is, hiszen a szervezet hidratáltsága felel a vízháztartás egyensúlyáért. Szintén nagyon fontos szerepet játszik a rendszeres mozgás is, hiszen ez segíti a méregtelenítést és az anyagcsere folyamatok fontos része.
Ételallergia vagy intolerancia
Habár sokan keverik, az ételallergia egyáltalán nem egyenlő az ételintoleranciával. Mindkettő esetében az immunrendszer termel antitesteket, de az ételallergia esetén IgE antitesteket termel, míg az ételintolerancia esetén IgG antitesteket. Ezért hát a tünetek sem egyformák, és míg az ételallergiában szenvedők az allergén étel elfogyasztása után szinte azonnal rosszul lehetnek, addig az ételintoleranciában szenvedők akár hosszú ideig tünetmentesen mérgezik magukat az adott étellel úgy, hogy még csak nem is tudnak róla. Az ételallergiások életét közvetlenül is veszélyeztetik az allergén ételek.
Ezekre a tünetekre figyelj oda!
Sajnos az ételintolerancia [2] nagyon sok esetben hosszú időn át okoz panaszokat anélkül, hogy utánajárnánk az okának. Nagyon gyakori probléma, így a magyarországi lakosság közel egyharmada szenved valamilyen ételallergiától- és/vagy –intoleranciától.
Ha az a gyanúnk, hogy érzékenyek vagyunk bizonyos élelmiszerekre, első körben próbáljuk meg nélkülözni azokat és figyelni a hatást. Ha például a gyanúsnak vélt élelmiszert pár hétre kiiktatjuk az étrendünkből és a tünetek enyhülnek, esetleg teljesen el is múlnak, szerencsénk van, mert megtaláltuk, mi volt a baj. Azonban ezután sem árt az érzékenységet speciális vizsgálattal igazolni, hiszen lehetséges, hogy még számos élelmiszernek kell tiltólistára kerülnie. Ugyanis számos ételintolerancia létezik. Vegyük sorra a leggyakoribbakat.
- A hisztaminintolerancia is egyre gyakoribb. A hisztamin a gyulladásos reakciók hírvivő anyaga, amelyet szervezetünk is előállít, de táplálékaink egy részében is megtalálható. Akad belőle az alkoholtartalmú italokban, az érlelt és a romlott élelmiszerekben. Az intolerancia esetén a szervezet nem képes a bevitt hisztamin megfelelő lebontására, ezért allergiás tünetek léphetnek fel. Tünete lehet az arc és a nyak kivörösödése, keringési problémák, szapora szívverés és hasgörcsök.
- A fruktózérzékenység a betegnél gyümölcscukorra való érzékenységet jelenti, amely előfordulhat gyümölcsökben, gyümölcslében, lekvárban, mézben, de sajnos az iparilag előállított pékáruban is. Kétféle fruktózintolerancia létezik. Az egyik veleszületett, és nagyon ritkán fordul elő, mely során hiányzik a szervezetből egy enzim, amely a gyümölcscukrot lebontja. Jóval gyakoribb azonban a másik fajtája, amely a vékonybél szállító-rendszerének hibája vagy túlterheltsége miatt keletkezik. Ezáltal fruktóz kerül a vastagbélbe, és ott zsírsavvá alakul, amely mérgező lehet. A leggyakoribb tünetei a hasmenés, a felfújódás és a hasfájás.
- A laktózérzékenység során a tejcukorra lehetünk érzékenyek, így tüneteket okozhat, ha tejet, tejtermékeket, csokoládét vagy fagylaltot fogyasztunk, de sok készételben is van laktóz. A problémát az okozza, hogy a szervezetben kevés a laktáz enzim, amely a laktózt a belekben lebontja. A probléma lehet veleszületett vagy szerzett. A fő tünetei a felfújódás, a hasfájás, a hasmenés és a gyomorégés.
- A gluténintolerancia leginkább a lisztfélék és tésztafélék fogyasztásával jelentkezik, de akár még a fogkrémben is lehet, így nem árt tájékozódni vásárlás előtt. A gluténintoleranciánál a vékonybél nyálkahártyáját izgatja a glutén fehérje alkotórésze. A gyulladás krónikussá is válhat, és idővel más intoleranciák is kialakulhatnak. Tünetei a felfújódás, hasmenés és hasfájás. Gyerekek esetében intő jel lehet, ha a gyermek testsúlya nem gyarapodik megfelelően.
Számtalan étel okozhat tehát intoleranciát, amely nem csak a mi, de elődeink életét is megnehezítette, azonban akkor még nem hallottak róla annyit, mint most, így sokan gyógyulás és enyhülés nélkül maradtak. Azonban manapság már számos teszt és segítség áll az ételintoleranciában szenvedők rendelkezésére, így hát, ha úgy érezzük, nem olyan az emésztésünk, mint szeretnénk, gondoljunk rá időben, és menjünk el egy tesztre!
Ha kézben szeretnéd tartani az emésztésed, támogasd meg a DigeZyme tablettával!
[1] https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%89telintolerancia
[2]https://www.egeszsegkalauz.hu/betegsegek/allergias-betegsegek/etelintolerancia-3-tunet-ami-utan-el-kell-menni-kivizsgalasra/cqbrdxn