Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Tanulj meg végre figyelni!

Tanulj meg végre figyelni!
Te tudsz mindig figyelni ott és akkor, amikor és amire akarsz? Ki tudod szűrni a rád zúduló információtömegből a lényeget? Sajnos rengeteg külső és belső tényező akadályozza meg, hogy hatékonyan tudjunk figyelni. Íme, egy győztes technika, a mindfulness!

Te tudsz mindig figyelni ott és akkor, amikor és amire akarsz? Ki tudod szűrni a rád zúduló információtömegből a lényeget? Sajnos rengeteg külső és belső tényező akadályozza meg, hogy hatékonyan tudjunk figyelni. Íme, egy győztes technika, a mindfulness!

Ha stresszelsz, nem tudsz figyelni, és még a munkád során is hibát hibára halmozol. Amikor elkalandozol, akkor a figyelmed hatékonysága elég alacsony szinten üldögél.

Ha nehezedre esik figyelni, esélyed sincs például arra, hogy kiváló katona, tűzoltó, bíró, vagy épp egészségügyi szakember legyél. 

Tudtad? Bár sokan azt hiszik, hogy az emberek agyi kapacitásuk csak tíz százalékát használják, ez nem így van. A neurológusok azt mondják, hogy az agyi kapacitásunk teljes egészét kihasználjuk.

Ám az való igaz, hogy az agyunk információ-túlterheltségtől szenved, és ez igenis egy probléma.

A figyelem az agy vezére. De vajon mennyire jó főnök? Az alábbiakban az agy figyelmi rendszerét kutató tanulmányok rövid összegzését írjuk le konyhanyelven.

Korábban már írtunk a hosszú távú koncentrációrol, ha ehhez szeretnél gyakorlati tippeket, akkor kattints ide.

 


Tanulj meg végre figyelni! 1



Vajon hogyan hasznosítható a figyelem? Így működik a figyelem az agyban

A folyamatos agyi elektromos aktivitást agyi hullámokkal, elektródákkal lehet mérni. A mérés pontossága milliszekundumos, így az egészen kicsi feszültségingadozások is érzékelhetőek. Ezzel a módszerrel be lehet határolni az agyi aktivitás idejét.

Van például olyan agyhullám komponens, amely az agyi arcfelismerésért felelős, a neve N170. Amikor például egy arcot látunk a képernyőn, akkor a koponya jobb hátsó felében lévő agyi régiók felett kirajzolódik az arcfelismerés agyhulláma. Számos tanulmányban vizsgálják ezt az elemet, és így azt a hatást is meg tudják figyelni, amit a figyelem gyakorol az észlelésre.

A figyelem villámsebesen módosítja az észlelést. A stresszes környezet, de például a nyugtalan belső én is kihat a figyelemre.


Hajlamos vagy elkalandozni egy feladatvégzés közben?

Ez akkor is előfordulhat, ha például unatkozol (aminek egy korábbi cikkben írtunk az előnyeiről is.) Az unalom ellenszere általában az, ha a belső élményeinket kezdjük el duzzasztani.

Vajon mi történik akkor, amikor szétszóródik a figyelmünk? Amikor egy környezeti stresszforrás, vagy egy belső zavar „bekavar”, akkor zsugorodik a figyelmi résünk, és csökken a figyelmünk hatékonysága.

A figyelmünk tehát sebezhető, és törékeny. Előfordult már veled, hogy egy könyv lapjának alján észleltél fel arra, hogy fogalmad sincs, mit olvastál addig? Ez bárkivel előfordulhat.

A szakirodalmak azt igazolják, hogy akik hajlamosak az elkalandozásra, éber pillanataiknak körülbelül felében elkószálnak a feladataiktól. De miért tesszük ezt olyan gyakran?

Az egyik ok az, hogy az elménk kiválóan utazik az időben, azaz könnyen visszaidézünk múltbeli eseményeket (újraéljük, megbánjuk, rágódunk rajta), illetve képes az álmodozásra is. Nem csak tervezünk, hanem olykor elkezdünk szorongani meg nem történt dolgok miatt, és rémképeket látunk.

Mindez többnyire teljesen tudattalanul történik, még akkor is, amikor nagyon koncentrálni akarunk.í

A figyelmetlenség következményei borítékolhatóak: elmulasztunk értékes információkat, és hibás döntéseket hozunk.


Tanulj meg végre figyelni! 2


Nézzük, mit tudsz tenni az elkalandozás ellen!

A megoldás a tudatos jelenben való élés megtanulása. Ha a jelenben élünk, akkor képtelenek vagyok a szétszórtságra. A lényege az, hogy a jelen idejű tapasztalatainkra teljes tudatossággal figyelnünk kell, ám érzelmi reakciókat nem adunk rájuk.

Ezt nevezzük mindfulnessnek, ami egy teljesen gyakorlati dolog, és rengeteg előnye van.

A mindfullness segítségével kivédheted a nagy fokú stresszből fakadó figyelemcsökkenést. Még stresszhelyzetben is képes leszel jobban koncentrálni. Proaktív leszel, és megőrzöd a józan ítélőképességedet.

A mindfullness gyakorlatok azoknak is rengeteget segítenek, akik poszttraumás stressztől szenvednek.

Tartsd te is kordában a figyelmedet a mindfulness erejével!

Számodra is fontos, hogy csúcsformában tartsd a figyelmedet? Az alábbi gyógynövény alapú étrendkiegészítőkkel tovább segítheted a koncentrációd:
 

Nincs kedved válogatni? Mi csomagba rendeztük Neked, azokat a gyógynövényeket, amiket érdemes együtt alkalmazni.