A következő tények remélhetőleg eloszlatnak néhány múltból megragadt tévhitet. Ismerjük meg tehát jobban az agy működését!
A tudomány azon ágazatára, mely az aggyal foglalkozik, gyakran hivatkoznak a végső frontierként, határként. Az idegtudomány területe még csecsemőkorban jár, de gyorsan fejlődik – így lesznek a tegnap „tényeiből” a ma „tévhitei”.
A szakértők egyetértenek abban, hogy lényegesen kevesebb információ áll birtokunkban az agyról, mint amennyit nem tudunk róla.
Most összeszedtünk 50 garantáltan bizonyított tényt erről a területről.
Néhány megijeszt majd, néhány pedig elgondolkodtat. A többi pedig rádöbbent, milyen tökéletlen „szerkezet” is irányítja életed.
Számadatok:
-
Egy átlagos agy nagyjából 2%-a a teljes testsúlynak, de a szervezet energia- és oxigénbevitelének legalább 20%-át felhasználja.
-
Agyunk 73%-ban vízből áll. Figyelmünkre és memóriánkra már csupán egy 2%-os hidratációban történő csökkenés negatív hatással lesz.
-
90 percnyi izzadás átmenetileg olyannyira csökkentheti az agy méretét, mint egy teljes év alatt történő öregedés.
-
Agyunk nagyjából 1,3 kg és száraz súlyának 60%-a zsír. Ez tehát testünk legzsírosabb szerve.
-
A test koleszterinjének 25%-a az agyban található. A koleszterin nélkülözhetetlen eleme minden agysejtnek. Elegendő mennyiségű koleszterin nélkül az agysejtek meghalnak.
-
Senki sem tudja biztosan, de a legfrissebb becslések alapján agyunk nagyjából 86 milliárd agysejtet tartalmaz.
-
Minden neuron legalább 40 ezer szinapszist ér el nyúlványaival.
-
Egy homokszem méretű agyszövet 100.000 neuront és 1 milliárd szinapszist tartalmaz, melyek mind kapcsolatban állnak egymással.
-
Nem minden agysejt ugyanolyan. Körülbelül 10.000 speciális és különböző fajtájú neuron található az agyban.
-
Mindössze 5 perc oxigénhiány már komoly agykárosodást okozhat.
-
A csecsemők gyors mértékben növekvő agytérfogatuk okán rendelkeznek testükhöz viszonyítva nagy koponyával. Egy két éves gyermek agyának mérete egy felnőtt agyának 80%-ával egyenlő.
-
Az agy fejlődése nem zárul le tizenéves korban - ezt bármely szülő aláírná. Az agy nagyjából 25 éves kor körül ér el végleges és teljes mértékben érett formájához.
-
Az információ az agyban 1,5 és 400 km/h sebesség közt mozog. Ez gyorsabbnak számít, mint bármely Forma 1-es versenyautó maximális sebessége.
-
Az agy nagyjából 12-25 wattnyi elektromosságot hozhat létre. Ez elég egy alacsony energiafogyasztású LED lámpa áramellátásához.
-
Egy átlagos agy körülbelül 50.000 gondolatot generál egy nap folyamán. Viszont sajnos a legtöbb embernél a gondolatok 70%-a negatív.
-
Egyetlen másodperc alatt több, mint 100.000 kémiai reakció megy végbe az agyban.
Számít az agy mérete?
Bizonyos dolgokban számít a méret, de az agyat illetően nincs jelentősége.
-
A férfiak agya nagyjából 10%-kal nagyobb, mint a nőké.
-
Albert Einstein agya 1,2 kg súlyú volt – 10%-kal kisebb, mint az átlag agytérfogat (1,4 kg) – viszont az agyában található neuronok sűrűsége átlagon felettinek számított.
-
A neandervölgyi emberek agya 10%-kal nagyobb volt, mint a homo sapienseké.
-
Bolygónkon nem az emberi agy a legnagyobb. Az ámbráscetek agyának súlya meghaladja a 7 kilogrammot.
A modern élet agyunkra mért hatása:
Modern életformánk komoly hatást gyakorol agyunkra és annak változásaira, de ezen hatások egyáltalán nem tekinthetők pozitívnak.
-
Az agyunk egyre kisebb és kisebb. Az elmúlt 10-20.000 év az emberi agy egy teniszlabda méretével egyező térfogatcsökkentéssel járt.
-
Nem vagyunk okosabbak. A viktoriánus korszak óta az átlag IQ évszázadonként 1,6 ponttal csökkent.
-
A multitasking, vagyis több funkció egyidőben történő ellátása negatív hatással van produktivitásunkra. Mikor egyszerre több dologgal foglalkozol a figyelmed és teljesítményed csökken, a tanulás folyamatát lelassítja és rövidtávú memóriádnak is árt.
-
Az Y generáció tagjai (jelenleg a 18-34 év közti személyek) lényegesen feledékenyebbek, mint a babyboomerek (1940-1959 közt születettek). Hajlamosabbak elfelejteni azt, hogy milyen nap van vagy azt, hogy hova tették kulcsukat, mint szüleik!
-
Az emberi agyat általában a legfejlettebb technológiai vívmányokhoz hasonlítják. Hasonlították már az órához, telefonközponthoz, számítógéphez és az utóbbi időben az internethez is.
-
A koncentrálóképességünk időtartama egyre rövidebb. 2000-ben az átlagos időtartam 12 másodperc volt. Jelenleg ez 8 másodperc, ami kevesebb, mint az aranyhalaké, mely 9 másodpercnek felel meg.
-
Éhezés esetén az agysejtek felemésztik önmagukat némi energianyerés érdekében. A komoly diétázás tehát arra kényszerítheti agyunkat, hogy elfogyassza önmagát.
-
Agyad tárhelyének kapacitása nincs limitálva, nem tud megtelni úgy, mint számítógéped RAM-ja.
Tévhitek az agyról:
A tudomány rohamléptekben fejlődik, ezért bizonyos esetekben a tegnap tényei nem nevezhetők többnek a ma tévhiteinél.
-
Széleskörűen elterjedt mítosz az, hogy agyunk csupán 10%-át használjuk. Agyat feltérképező scanek egyértelműen bizonyítják, hogy nagyobb része folyamatos használatban van, még alvás közben is.
-
Nem létezik olyan, hogy jobb vagy bal agyféltekés személyiség. Agyunk mindkét felét használjuk.
-
Az alkohol valójában nem öli meg az agysejteket, ’’csupán’’ károsítja a neuronok végén található kötőszövetet.
-
A Mozart-effektus téves. Ugyan vannak bizonyos zenék, melyek jótékony hatással lehetnek memóriánkra és koncentrációs-képességünkre, Mozarttól senki nem lesz intelligensebb.
-
Talán hallottad már azt, hogy több agysejttel rendelkezünk, mint ahány csillag van a Tejúton, de ez közel sem igaz. A tudomány szerint nagyjából 86 milliárd neuron található agyunkban, míg a Tejúton 200-400 milliárd csillag létezik.
-
Sokan állítják, hogy agyunkban több, mint 10.000 mérföld hosszú érkapcsolat lelhető fel, ám bizonyított tény, hogy ez a szám nem nagyobb 400-nál.
-
A magas koleszterinszint nem árt az agy működésének, sőt, valójában csökkenti a demencia kockázatát.
Tények a memóriáról:
Régebben úgy gondolták agyunk fényképezőgéphez hasonlóan készít és tárol el emlékeket, pedig a memória közel sem így működik.
-
Emlékeink sokkolóan megbízhatatlanok. Érzelmek, motiváció és kontextus mind komoly hatással lehetnek arra, miképp emlékszel vissza valamire.
-
A memória inkább tekinthető egy tevékenységnek, mintsem egy helynek. Minden emlék dekonstruálódik és eloszlik az agyban, így mikor agyad felidézi azt, rekonstruálnia kell az emlék ’’szétesett’’ részeit.
-
Agyunk fejlődése lelassul 24 éves kor körül, később viszont más és más kognitív készségeket illetően figyelhetünk meg javulást. Ezért tapasztalhatod az, hogy időnként jobb vagy valamiben, más korban viszont rosszabb.
-
Ha előző este felöntöttél a garatra és ma nem emlékszel semmire, az nem azt jelenti, hogy elfelejtetted az éjszaka történteket. Részegen agyunk képtelen emlékek létrehozására.
Az aggyal kapcsolatos tények kivételesen furák:
-
Az emberi agy nem szilárd, inkább tekinthető puhának és vizenyősnek. Állaga a tofuéhoz vagy zselatinéhoz hasonló, és nagyon érzékeny.
-
Időnként fél agy épp olyan jó, mint egy egész. Mikor a sebészek agyhasítás, vagyis hemispherectomiát végeznek el egy betegen, eltávolítják vagy megbénítják az agy bizonyos részeit. Meglepő módon a páciensek ezután nem tapasztalnak semmiféle változást személyiségüket és memóriájukat illetően.
-
Azt hiszed, a te kezedben van a kontroll? Gondold át újra. A döntéseid 95%-ért a tudatalattid felelős.
-
Nem a koponyádban található agy az egyetlen, amivel rendelkezel. Beleidben található egy ’’második agy’’, mely további 100 millió neuronnak ad otthont. Bélflórád felelős több, mint 30 neurotranszmitter létrehozásáért, beleértve a boldogságmolekulának becézett szerotonint is.
-
Számos tudós hisz abba, hogy a zombi apokalipszis könnyedén megtörténhet egy, az agyunkat támadó mutálódott vírus vagy parazita következtében.
-
Agyad egy vér-agy-határfelület védi az idegen anyagoktól az azok okozta károk megelőzésének érdekében, de sajnos nem működik tökéletesen. A cigarettában található nikotin 7 másodperc alatt jut el az agyba, míg az alkoholnak ehhez 6 perc kell.
-
A vényköteles altatók valójában nem altatnak el. Agyad kómához hasonló állapotba helyezik, mely nagyjából az ellentéte az egészséges és pihentető alvásnak.
-
Agyunknak szüksége van a mentális stimulációra. Főleg a férfiak esetében igaz ez, többségük inkább választaná áram vezetését egyenesen az agyukba, mint annak a lehetőségét, hogy csendben üljenek egy szobában és gondolkozzanak!
-
Agyunkban több, mint 140 fehérjére vannak negatív hatással az olyan elektromágneses frekvenciák, melyeket telefonunk vagy egyéb elektromos készülékeink sugároznak.
-
Ugyan agyad dolgozza fel a fájdalmat, benne viszont nem találhatóak fájdalomérző receptorok. Ez magyarázza azt, miért nem éreznek fájdalmat agysebészeti beavatkozás esetén még az éber páciensek sem.
-
Néhány aggyal kapcsolatos tény van olyan bizarr, mint Albert Einstein agyának története. Az a patológus, aki autopsziát, vagyis tetemvizsgálatot végzett a relativitáselmélet megalkotóján, 40 éven át tárolta annak agyát pincéjének falai közt. Az agy végül Einstein unokájánál kötött ki miután a patológus elvitte hozzá egy műanyag tárolódobozban.