Tudtad, hogy a képernyős technológiák területén dolgoznak olyan üzletemberek, akik nem használják a saját termékeiket? Ez egy eléggé érdekes kivétel, hiszen az alapszabály szerint úgy lehet a leginkább meggyőzni a célcsoportot, ha bebizonyítják az adott termékről, hogy jó, és működik. Vajon azt akarnák üzenni ezzel nekünk, hogy árthat nekünk a képernyő előtt eltöltött idő?
Steve Jobs gyermekei például nem használtak iPade-t, hiába az édesapjuk dobta azt piacra. A szülők korlátozták a számukra, hogy mennyi időt tölthetnek képernyők előtt. Vajon mi ennek az oka?
Nem is olyan ritka jelenség ez. A Szilícium-völgy közelében lévő Félszigeti Waldorf Iskola tanulói például csak 8. osztályban ülnek képernyő elé. Tudod kik járnak ide? 75%-aban a szilícium-völgyi tech-vezérek gyermekei. Ez azért felettébb érdekes és elgondolkodtató.
Mit tesznek veled a képernyők?
Adam Alter, az üzleti tanulmányok és a pszichológiai professzora mélységeiben is vizsgálta a témát.
A napunk körülbelül a következőképpen néz ki: egy 24 órás munkanapon átlagosan 7,5-8 órát alszunk, 8,5-9 órát dolgozunk, három órát töltünk létfenntartással (eszünk, tisztálkodunk, és gyereket nevelünk), a maradék 3-4 órát pedig magunkra fordítjuk.
Ez az idő, az énidő jó esetben azzal telik, hogy élvezetessé tegyük az életünket: lógunk a barátainkkal, hódolunk egy hobbinknak, azaz egyéniséggé válunk. A halálos ágyunkon is erre az időre fogunk a leginkább emlékezni. Tartsd ezt az időt nagyon értékesnek, és koncentrálj rá, amennyire csak tőled telik.
A helyzet az, hogy mára már a szabadidőnk, azaz a saját időnk nagy részét is a képernyők előtt töltjük.
A képernyőknek persze számos előnye is van. Például távoli rokonokkal tarthatjuk a kapcsolatot. Aztán vannak olyan appok, amelyek segítik az életünket: mutatják az időjárást, nyelvet tanulhatunk általuk, segítik a sportolást, vagy a pihenést.
Ám számos app nem igazán szolgálja a boldogságunkat, sőt, nagyrészt boldogtalanná tesz bennünket. Ilyenek példának okáért a közösségi, játék-,szórakoztató, hír- és böngészőalkalmazások. Tedd a szívedre a kezed: ugye te is eltöltesz minimum fél órát naponta ezeken az oldalakon?
Hol vannak a jó öreg stoptáblák?
Egy könyvnek, újságnak, TV-műsornak a végére lehet érni, de a médiatartalom egyre csak ömlik. A hírfolyamoknak se vége, se hossza, és soha nem érünk a végére az üzeneteknek, e-maileknek. Az emberi kíváncsiság pedig örök, és akár a végtelenségig folytathatjuk a böngészést. Persze, ha csak bírjuk szusszal.
Tudomásul kellene vennünk, hogy mikor ér véget egy munkanap, hiszen csak akkor tudunk eredményesek lenni a munkánkban is, ha az énidőnket boldogan töltjük.
Csak pár tanács:
• próbáld ki, hogy vacsora közben, mindegy, hogy milyen időpontra esik és hol töltöd, nem használod a telefonodat. Tedd is el a közeledből jó messzire.
• hétvégén, és nyaraláskor állítsd repülő üzemmódra a telefont
• kapcsold ki estére
• csak a szükséges appok legyenek a telefonodon, így nem érzel majd akkora kísértést, hogy folyton megnézd, mi újság a neten
Amikor nélkülözni kezded a képernyőt, először akár valódi lelki fájdalmat is érezhetsz. Azt fogod érezni, hogy lemaradsz valamiről.
A jutalom
Ha már nem függsz a telefonodtól (laptopodtól, tabletedtől, számítógépedtől), akkor az életed sokkal színesebbé válik. Sokkal többet fogsz beszélgetni emberekkel, és jobban fogod magadat érezni, mint valaha.
A tanulság
Nem arra bátorítunk, hogy dobd el a telefont, és a laptopodat, hanem arra, hogy korlátozd a velük töltött idődet. Van választásod: a kocsi ablakából fotózod a parkot, vagy megállsz, és sétálsz egy jót, miközben süt rád a nap, és dalolnak a madarak?
Sok-sok élményt kívánunk neked!
A jobb hangulathoz a képernyők kerülése mellett az alábbi gyógynövények is hozzásegíthetnek: