Barion Pixel

A szerencsejáték pszichológiája: Az izgalom és veszély közötti vékony határvonal

A szerencsejáték pszichológiája: Az izgalom és veszély közötti vékony határvonal
Hogyan működik a szerencsejáték, miképp hat az emberi agyra és miért lehet veszélyes? Ebben a bejegyzésben bemutatjuk, amit a szerencsejáték pszichológiájáról tudni érdemes.

Hogyan működik a szerencsejáték, miképp hat az emberi agyra és miért lehet veszélyes? Ebben a bejegyzésben bemutatjuk, amit a szerencsejáték pszichológiájáról tudni érdemes.

A szerencsejáték olyan dolog, ami szinte egyidős az emberiséggel. Mióta világ a világ, az emberek szeretnek játszani, kockázatot vállalni és a szerencsére támaszkodni. Mindezt annak a reményében, hogy nagyobb nyereséget érhetnek el. Nem véletlen, hogy az elmúlt évszázadban a szerencsejáték pszichológiája akadémiai szintű kutatások tárgyává vált.

Ez összességében egy összetett és érdekes tudományterület, amely megpróbálja megérteni és megmagyarázni azt, miért vonzó ez a tevékenység az emberek számára, hogyan hat rájuk pszichológiai szempontból, valamint miért jelent nagy veszélyt, ha az ember túlzásba viszi a szerencsejátékot.

Ebben a cikkben röviden összefoglaljuk azt, amit a szerencsejáték pszichológiájáról tudni érdemes, és megpróbáljuk megérteni, miért szeretik az emberek a kockára tenni a verejtékes munkával megkeresett pénzüket, milyen hatással van rájuk a szerencsejáték, és hogy miért lehet veszélyes, ha ez a tevékenység szokássá válik.

Pozitív érzelmek a szerencsejáték által: társas interakció és siker

Az emberek számos okból szeretik a szerencsejátékot, a legfőbb motivációt azonban egyértelműen a nyereség iránti vágy jelenti. A nagyobb összegű nyeremények reménye adrenalint és endorfint szabadít fel a játékosok szervezetében, ami azt jelenti, hogy izgalmat éreznek akkor, amikor pénzüket felteszik egy bizonytalan tétre. Ha pedig nyernek, az örömet okoz. Ezek a pozitív érzelmek pedig általában megerősítik őket abban, hogy érdemes folytatni a játékot.

Sok ember tehát izgalmat és adrenalinlöketet keres a szerencsejátékban. Ennek tükrében nem meglepő, hogy nagy százalékuk személyes problémák hatására kezd el játszani. A szerencsejáték ilyen esetekben gyors örömforrásként szolgál, és egyfajta ideiglenes kiutat jelent a hétköznapok problémáiból.

Mások azonban a szórakozás, kikapcsolódás és a társadalmi interakció eszközeként tekintenek rá. Ennek oka, hogy a kaszinók, a lottózók, a lóversenypálya vagy épp az online szerencsejáték-platformok egyfajta közösségi térként is szolgálnak, ahol az emberek találkozhatnak más játékosokkal és közösen élhetik át a játék izgalmait és örömeit.

Érdemes tudni, hogy maga a játék élménye, az erre való törekvés természetes dolog. Ezt igazolja a holland kultúrtörténész, Johan Huizinga elmélete is. Huizinga alkotta meg a „homo ludens”, azaz a „játékos ember” fogalmát, és egyenesen azt állítja, hogy „az emberi kultúra a játékban kezdődik”. Az azonban, ha nem tudjuk, hol a határ és nem tudunk mértéket tartani, már kóros viselkedés kialakulásához vezethet. A szerencsejáték sok ember számára könnyen szenvedéllyé válhat, ami komoly pszichológiai hatásokkal jár.

Túl a pozitív hatásokon: a szerencsejáték sötét oldala

Az ember lassan, ámde biztosan elveszítheti a kontrollt azáltal, hogy túl sok időt és pénzt fordít a szenvedélyére. Ezekben az estekben az izgalom és a nyereségvágy felülkerekedik a racionális gondolatokon, és fokozatosan kialakul a függőség. Ez pedig hosszabb távon rendkívül káros lehet az élet különböző területein. Negatív hatásai többek közt a pénzügyekben, a munkában és az emberi kapcsolatok terén is megmutatkoznak.

Sokan gondolják úgy, hogy immunisak a függőségekre, azonban érdemes tudni, hogy a szerencsejáték-addikció egy olyan probléma, ami bárkit érinthet. Bárkivel könnyen elszaladhat ugyanis a ló, még a legfegyelmezettebbekkel is, aminek pszichológiai szempontból több oka van.

Az egyik kulcsfontosságú pszichológiai tényező a függőség kialakulása mögött nem más, mint a megerősítés. Az emberi agy azonnali jutalomra vágyik, és a szerencsejáték megadja ezt. A nyeremény pillanatában ugyanis nagymennyiségű dopamin szabadul fel az agyban, ami boldogsággal és elégedettséggel tölt el minket.

Ez az élmény erős hajtóerővé válik a játék folytatásában, még akkor is, ha hosszú távon a játékosnak több a vesztesége, mint a nyeresége. És mivel az agyunk hajlamos a szokások kialakítására, így a szerencsejáték is könnyen szokássá válhat, köszönhetően a nyeremény általi pozitív megerősítésnek.

 

 

Mikortól beszélhetünk játékfüggőségről?

A játékfüggőség viselkedési függőség, amely sok szempontból eltér az úgynevezett kémiai függőségektől (például a drogfüggőségtől vagy az alkoholbetegségtől). Ettől függetlenül azonban akadnak olyan jelek, amelyek egyértelműen arra mutatnak, hogy a szerencsejáték iránti szenvedély kezd túllépni az egészéges kereteken.

Ha például a játékra fordított idő és anyagi áldozat a kiinduló szándéktól eltérően egyre növekszik, abban az esetben már érdemes aggódni. Ha pedig egy idő után megjelennek az olyan, jellegzetes elvonási tünetek, mint a szorongás, a feszültség, az agresszió, a sóvárgás, nehezítve a leállás lehetséges szándékát, abban az esetben mindenképp érdemes szakemberhez fordulni. Ellenkező esetben úgynevezett tolerancia is kialakulhat. Ez azt jelenti, hogy a megszokott játékkal töltött idő (vagy az arra költött pénz) már nem éri el a várt hatást, ezért növelni a dózist.

Összességében tehát akkor beszélhetünk szerencsejátékfüggőségről, ha a játékba való energia- és pénzbefektetés visszatérő problémát okoz az érintett számára. Vagy, ha a szokása károkat okoz az emberi kapcsolataiban, a szociális helyzetében, vagy épp veszélyezteti a karrierét, ám az érintett ezek tudatában sem képes abbahagyni a játékot. Ebben az esetben ez a probléma a megfelelő kezelés, beavatkozás nélkül egyre komolyabb gondokat okozhat.

A környezet szerepe a függőség kialakulásában

A szerencsejáték pszichológiája azt is vizsgálja, hogyan hat a környezet a játékosok döntéseire, azaz, a különböző kaszinók és különböző szerencsejátékplatformok hogyan befolyásolják elménket a dizájnnal, a fényhatásokkal, a hangokkal és az illatokkal. Az ilyen környezeti tényezők képesek lehetnek a komfortérzet és az izgalom fokozására annak érdekében, hogy a játékosok minél hosszabb időt töltsenek el náluk és minél többet költsenek a játékra.

Az online szerencsejáték környezete különösen sebezhetővé teheti a függőségekre játékosokat. A könnyű hozzáférés és az anonimitás lehetősége ugyanis képes nagyban növelni a szenvedélybetegség kialakulásának kockázatát. Csakúgy, mint az online kaszinók reklámjainak állandó jelenléte, melyekkel szinte minden online felületen találkozhatunk.

Már egy sorsjegy is veszélyes lehet?

Fontos hangsúlyozni, hogy a szerencsejáték nem mindenki számára veszélyes, és sok ember képes kontrollálni a játékkal kapcsolatos érzelmeit. Ez azt jelenti, hogy egy-egy sorsjegy vagy lottószelvény még önmagában nem veszélyes, egyszerűen tudnunk kell hol a határ és meg kell tanulnunk betartani a mértéket.

Azonban akadnak olyan pszichológiai és társadalmi tényezők, amelyek erősen növelhetik a szerencsejáték-függőség kockázatát. A pénzzel való gazdálkodási készségek hiánya, az alacsony önkontroll, a stressz, az unalom, valamint a szociális elszigeteltség mind olyan tényezők, amelyek hozzájárulhatnak a szenvedélybetegség kialakulásához.

Annak érdekében, hogy ezt megelőzzük, fontos a megfelelő tájékoztatás, az aktív prevenció, valamint az ingyenesen elérhető segítő szolgáltatások jelenléte. Az olyan szervezeteké, amelyek képesek támogatást nyújtani azok számára, akiknél a függőség problémája már kialakult.

Végül pedig ne feledjük: abban az esetben, ha a rendben vannak az emberi kapcsolatok és ha az ember társadalmi helyzete stabil, kisebb a veszély a függőség kialakulására. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne eshetnénk át a ló túloldalára!

97.85%
a vásárlók közül ajánlaná ismerősének ezt a boltot.
Elégedettség a bolttal:
Szállítási idő:
A bolt áttekinthetősége:
Ügyfélszolgálat/kommunikáció:
A(z) Vital-max.eu részt vesz az Árukereső Megbízható Bolt Programjában.
Close menu
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.