Leírás
Az Adamo Fehérmályvalevél tea gyomorsav lekötő, légcső- és az emésztőszervek hurutos megbetegedése ellen ható, valamint köhögéscsillapító
Az orvosi zilizként is ismert gyógynövény legtöbb hatóanyaga a gyökerében és fiatal leveleiben található, de virágját is alkalmazzák teakeverékekben. Gyógyhatása már az ókortól kezdve ismert, és érdekes, hogy ma is ugyanazoknak a panaszoknak az enyhítésére használjuk, mint akkor.
A nyákoldó, vízhajtó, és bőrnyugtató tulajdonságú levelek főzetét elsősorban húgycsőgyulladás és vesekövek kezelésére használják.
A fehérmályvából készített főzet ingercsillapító és bevonó hatása miatt bevált házi szer makacs köhögésnél, bélhurutnál, valamint túlzott gyomorsav termelődésnél. Eredményesen használható kólika, hólyaghurut, fájdalmas vizelés és vizelési inger esetén.
Kankónál és fehérfolyásnál valóságos orvosságként adagolják, óránként egy kávéskanállal.
Főzete általánosan használt torok és szájöblítő, rekedtség, torokszárazság, ínygyulladás esetén alkalmazható. Mandulagyulladásnál nem csak toroköblítőként használható, hanem kívülről borogatás készíthető belőle a nyak köré.
Meghűlés, hurutosság, köhögés, nátha, influenza ellen nagyon hatásos teaként fogyasztva. Szemkötőhártya gyulladásnál borogatásként alkalmazva enyhíti a kellemetlen tüneteket, segít a gyulladás lehúzásában.
A kozmetikában a mályva nyákanyagát használják, mivel nagyon jó bőrsegítő tulajdonságokkal rendelkezik. Minden irritációs bőrhibánál segít, kitűnő vivőanyag más gyógynövények kombinálására. Védi, erősíti, hidratálja, simítja a bőrt minden esetben és minden bőrtípusnál, ha megfelelően kombinálják. Az összetört levelekből furunkulusra borogatás is készíthető, de bármilyen bőrgyulladásnál alkalmazható főzete lemosóként.
Elkészítése:
Gyomor és bélpanaszokra: 2 teáskanálnyi zilizlevelet forrázz le 1 liter vízzel, 10 percig hagyd állni, majd leszűrve, ízesítés nélkül fogyaszd. Étkezések előtt érdemes elkortyolgatni, napi 3 csészével.
Borogatáshoz, torok- és szájöblítéshez: 1 teáskanál zilizlevelet forrázz le 2,5 dl vízzel, majd a leszűrt és langyosra hűtött főzettel gargarizálj, vagy egy puha rongy segítségével készíts borogatást.
Borogatás torokra, mandulagyulladás esetén: A főzet készítésénél felhasznált zilizlevelet emeld ki a vízből, majd egy gézbe vagy vászonba csomagold be és így tedd a torokra. Egy sál segítségével rögzítheted is.