A testgyakorlás jótékony hatása elképesztő: szinte azonnal és tartósan javítja az összpontosító képességüket és a hangulatukat, valamint megvéd bizonyos betegségektől, például a depressziótól, vagy az Alzheimer-kórtól.
Minden idegtudós tanúsíthatja, hogy a fejünkben lévő agy az ember által ismert legbonyolultabb szerkezet.
Nem túlzás azt állítani, hogy a testgyakorlás a legnagyobb átalakító erő, amelyet agyunk érdekében kifejthetünk.
Jobb hangulat, több energia, jobb memória, erősebb figyelem. Ez vár rád, ha rendszeresen áldozol a sport oltárán.
Csak próbáld ki: minden egyes izzasztó edzés után tele leszel energiával, és javulni fog a hangulatod. Mindegy, hogy milyen edzésre mész, táncolsz, jógázol vagy bokszolsz: szomorúan mentél be? Sokkal szuperebbül fogod érezni magad utána.
Ha például reggel edzel egy jót, a munka is simábban fog menni: az összpontosítási képességed az egekben lesz, azaz sokkal tovább tudsz majd figyelni a feladataidra.
A testgyakorlás módosítja az agy anatómiáját, fiziológiáját és működését.
No, de nézzük meg mi is történik konkrétan, miután sportolunk egy kiadósat.
1. Azonnal hat az agyadra
Már egyetlen edzéssel is nő az ingerületátvivő anyagok: pl. a dopamin, szerotonin és a noradrenalin szintje. Csiribá, csiribú, vidámabb leszel.
2. Javul a reakcióidőd
Ezt a tényt kutatások is alátámasztották. Tehát ha például egy kávézóban véletlenül meglököd a poharadat, edzésről érkezve nagyobb eséllyel fogod elkapni, mielőtt szétfolyna a nadrágodon, mintha a kávézással kezdenéd a reggeled.
3. Fejlődik a figyelemösszpontosító és figyelemváltó képességed
Már egyetlen edzés után is élvezheted ezeket a szuper előnyöket mintegy két órán át. Az edzés hatására a hippokampusz térfogata megnő, és új agysejtekkel gazdagodsz. Ezzel automatikusan javul a hosszú távú memóriád. A testmozgás akkor is segíthet, ha már megkezdődött a kognitív funkciók leépülése.
4. Az edzés védi az agyat
Ugyan az edzés nem gyógyítja a demenciát és az Alzheimer-kórt, de mivel erősíti a hippokampuszt és prefrontális kérget, e kórok lassabban fejtik ki a hatásukat. Told ki te is a 45 év fölött kezdődő kognitív hanyatlást, akadályozd meg az agyad összezsugorodását.
5. Bye-bye stressz
Az izzadás növeli az agy stresszválaszt csökkentő vegyületének (noradrenalin) a koncentrációját. Lazább leszel hát, és ez lássuk be, előnyös a mindennapok forgatagában.
6. Hello boldogságvegyületek!
A mozgás által kibocsátódó endorfin képes eufóriát kiváltani, és így enyhíteni a depresszió, a szomorúság, és a szorongás tüneteit. Ha tehát nem vagy a legjobb formában, és választanod kell egy meleg habfürdő, és a futás között, válaszd az utóbbit, és fusd ki magadból a negativizmust.
7. Segíthet kigyógyulni a függőségekből
Mivel a testedzés során felszabaduló dopamin helyettesítheti a drogok, alkohol, ételek fogyasztása során létrejövő dopamint, így sokkal könnyebben leszokhatunk a függőségeinkről. Persze, csak ha akarunk.
8. Altat
Ha gondjaid vannak az alvással, ne altató pirulát vegyél be, hanem lefekvés előtt 5-6 órával végezz egy közepes erősségű edzést. Nem kell majd altatni este.
9. Kapcsolj turbó-üzemmódba
A kardiovaszkuláris edzés fokozza a neurogenezist (új agysejteket hoz létre), és megnöveli az agyi eredetű protein (BDNF) szintjét a testben. Így képessé válasz a hatékonyabb tanulásra, gondolkodásra, és döntéshozatalra.
Tudtad? A prefrontális kéreg és a hippokampusz a leginkább hajlamos degeneratív idegrendszeri betegségekre és természetes időskori szellemi hanyatlásra.
Mennyi az annyi?
A jótékony hatások megtapasztalásához heti legalább 3-4, pulzusszámot növelő edzésre lesz szükséged (lehet lépcsőzés, és erőteljes séta is).
Az aerob edzést szereted jobban? Akkor fejlesztheted a gondolkodási, az olvasási és a tanulási képességeidet. Ha súlyzózni szeretsz jobban, akkor a memóriád és a végrehajtó funkcióid látják előnyét.
Nem számít, hogy hány éves vagy, vagy éppen milyen az edzettségi szinted, te is megtapasztalhatod az edzés hatásait.
Iktasd be az életedbe a mozgást, és nemcsak boldogabb leszel, de megóvhatod az agyadat számos gyógyíthatatlan betegségtől. Sőt, még az önbizalmad is nőni fog.
Természetesen az agy egészségének megőrzésében nem csak a testedzés, hanem a mentális aktivitás, a dohányzás kerülése, és az egészséges étkezés is szerepet játszik.
Rásegítenél kicsit az edzésre? Akkor ajánljuk a gyógynövény tartalmú Agyserkentő alap, extra, és prémium csomagjainkat, melyekkel könnyedén veheted az akadályokat.