A számítógép használata napjainkban már szinte minden irodai munka esetében alapfeltételnek számít. Nem csoda, hogy a munka során használt gép állapota rengeteget elárulhat rólunk, és arról, milyen munkát végzünk a mindennapok folyamán. Az például, hogy hogyan használjuk az egeret munka közben, a szakértők szerint az egyik leghatékonyabb stresszmutató lehet.
Az alábbiakból megtudhatod azt, miért káros a munkahelyi stressz, hogyan csökkentheted negatív hatásait, és természetesen azt is, mit árul el egy számítógépes egér állapota a túlságosan stresszes munkavégzésről.
Munkahelyi stressz: svájci kutatók tesztelték amunkavállalókat
A munkahelyi stressz olyan állapot, mely bármelyikőnket érintheti. Ha valakire túl sok nyomás nehezedik a munkahelyén, az egy idő után fizikai, mentális vagy érzelmi szinten is kihat a mindennapjaira, az egészségére és jólétére. A stresszhelyzetek sokszor nyilvánvalóak, máskor azonban a hétköznapi feladatokon keresztül szinte észrevehetetlenül nehezednek a vállunkra.
Sokan azonban nem is gondolnánk, hogy mindennapos szokásaink mennyi mindent elárulnak rólunk. Már egy olyan apró dologból is messzemenő dolgokat vonhatunk le, mint a hétköznapi számítógép-használat. A zürichi Svájci Szövetségi Technológiai Intézet (ETHZ) kutatói szerint legalábbis egész biztosan, akik egy új, a munkahelyi stressz szintjének kimutatására képes modell kidolgozásáért felelősek.
Nyugodt és feszült munkakörülmények: így zajlott a kutatás
A modell alapját az emberek mindennapos gépelési és egérhasználati szokásai jelentik. A szakértők szerint ahogyan gépelünk a billentyűzeten és mozgatjuk az egeret, a pulzusszámunknál is jobb fokmérője annak, hogy mennyire érezzük magunkat stresszesnek egy irodai környezetben.
A svájci egyetem kutatói amunka során 90 résztvevőt figyeltek meg laboratóriumi körülmények között. A résztvevőknek különböző irodai feladatokkal – például adatkezeléssel és adatrögzítéssel – kellett megküzdeniük. A feladatok megoldása során a kutatók a résztvevők egérrel és billentyűzettel kapcsolatos viselkedése mellett a szívverést is feljegyezték, valamint az alanyokat rendszeresen megkérdezték arról, hogy mennyire érzik magukat leterheltnek.
A csavar a történetben az, hogy míg a tesztalanyok egy része háborítatlanul dolgozhatott, addig a csoport másik felét különböző chat-üzenetekkel többször is megzavarták. Végeredményképp a kutatók megállapították, hogy azok az emberek, akik nagyobb stressznek vannak kitéve, másképp gépelnek és mozgatják az egeret, mint a nyugodt munkatársaik.
Neuromotoros zajelmélet: az elménk és az egér mozgásának kapcsolata
A szakértők szerint azok az emberek, akik stresszesek, gyakrabban és kevésbé pontosan mozgatják az egeret, és nagyobb távolságokat tesznek meg a kurzorral a képernyőn. Ezen felül több hibát követnek el gépelés közben, és hajlamosak gyorsan, kis szünetekkel írni. Ez a felfedezés persze egyáltalán nem meglepő, hiszen a stressz növelheti az izomfeszültséget, ez pedig befolyásolhatja azt, hogyan kezeljük munka közben az egeret. Az egérgombok erősebb és energikusabb nyomása például azt mutathatja, hogy a felhasználó feszült és ideges.
A kutatók elmondták, hogy ez a viselkedés az úgynevezett neuromotoros zajelmélettel magyarázható. Az elmélet szerint a stressz negatívan befolyásolja agyunk információfeldolgozó képességét, ez pedig a motoros készégeinkre is egyértelmű hatást gyakorol.
Az egyetem szakemberei szerint rendkívül fontos lenne, hogy a munkahelyi stressz kimutatásra a hétköznapokban is hatékony módszereket alkalmazzunk, a kezeletlen stressz ugyanis könnyen beszivároghat a dolgozók mindennapjaiba és rossz hatással lehet a magánéletükre, kapcsolataikra és akár az egészségi állapotukra is.
Mutasd az egeredet, megmondom, ki vagy!
Persze sokakban felmerülhet a kérdés, hogy hogyan állapíthatjuk meg egy egérről, hogy a felhasználója túlságosan stresszes munkát végez. Nos, a válasz rendkívül egyszerű: a túl sok kattintás egy idő után az egérgombokon is nyomot hagyhat. A kopás jelei éppen ezért azt mutathatják, hogy az egér túlterhelt állapotban van, ami valószínűleg a stresszes munkavégzés eredménye.
De a testbeszédünk, a munka során végrehajtott mozdulataink is árulkodóak lehetnek. Ha például az átlagosnál erőteljesebben mozgatjuk kurzort, ahelyett, hogy finomabban irányítanánk, vagy épp nagy vehemenciával, gyorsan és agresszív módon gépelünk, az egyértelműen utalhat arra, hogy a mindennapos munkakörülményeink nem megfelelőek és nem vagyunk elégedettek a feladatainkkal.
Mit tegyünk a munkahelyi stressz ellen?
A munkahelyi stressz hatékony csökkentése szempontjából a legfontosabb dolog a megfelelő munkakörnyezet kialakítása. Ebbe egyrészt a munkaeszközök, másrészt pedig a nyitott, barátságos légkör is hozzájárul. Lényeges továbbá, hogy munka közben rendszeresen tartsunk szünetet, pihentessük a szemünket és végtagjainkat, próbáljunk meg pihenni és regenerálódni.
De a stressz kezelése szempontjából rengeteget jelent a munkáltatók és munkavállalók közti gördülékeny kommunikáció is. Érdemes beszélnünk az érzéseinkről és a stressz kiváltó okairól a munkahelyünkön, lehetőség szerint a vezetőséggel vagy kollégákkal. Az őszinte kommunikáció ugyanis hozzájárulhat a munkakörülmények javulásához, ezen keresztül pedig a hatékony stresszoldáshoz, a hétköznapi szorongás csökkentéséhez is.
Érdemes továbbá a szabadidőnkben elszakadni némileg a munkával kapcsolatos feladatoktól. Sokat mozogni, kikapcsolódni, jógázni vagy meditálni. Az ilyen jellegű tevékenységek segítenek abban, hogy agyunk elszakadjon a hétköznapi problémáktól és mentálisan felfrissüljünk.
Ezen kívül jó megoldás lehet az olyan étrendkiegészítők használata, amelyek kifejezetten a stressz-szint csökkentésére és az agyi aktivitás serkentésére alkalmas, természetes hatóanyagokat tartalmaznak. Az ilyen készítmények az egészéges, kiegyensúlyozott életmód mellett rengeteget segíthetnek.
Mindenki számára más lehet a jó megoldás
Végül fontos megjegyezni azt, hogy a stresszkezelés minden esetben egyéni folyamat. Ez azt jelenti, hogy semmi sincs kőbe vésve, hiszen minden ember más, ebből adódóan pedig egy adott módszer nem feltétlenül működik mindenkinél. Érdemes tehát kipróbálni különböző stratégiákat, és megtalálni azokat, amelyek a legjobban képesek segíteni nekünk a munkahelyi stressz csökkentésében.
Ha azonban úgy érezzük, hogy a stressz tartós vagy épp túlságosan nagy intenzitású, mindenképpen érdemes szakember segítségét igénybe vennünk, annak érdekében, hogy a hosszabb távú, kellemetlen hastásoktól magunkat és környezetünket is megkíméljük.