Miért olyan különleges az emberi agy, ez a rejtett, komplex szerkezet? Erre a kérdésre kerestük a választ.
A kutatók régen azt hitték, hogy minden emlős agya egyforma felépítésű, és a neuronok száma arányos az agy méretével. Azaz, két egyforma méretű agyban ugyanolyan mennyiségű neuron van. Ez azonban nem lehet így, hiszen egy csimpánz, és egy szarvasmarha agya egyforma méretű, de mégsem rendelkeznek azonos kognitív képességekkel.
Vajon minél nagyobb az agy, annál jobb kognitív képessége van a tulajdonosának? Ez már csak azért sem igaz, mert nem az emberi agy a legsúlyosabb: a bálnáé elérheti a 9 kg-ot, az elefánté nagyjából 5 kg, az emberé viszont csak 1,2-1,5 kiló (elférne a tenyerünkben). Viszont háromszor akkora, mint a gorilláé!
Az igazság az, hogy két hasonló méretű agyban nagyon eltérő számú neuron is lehet.
Az emberi agy igazán különleges, hiszen a kognitív képességeinkkel messze vezetünk az összes emlős között.
Felhasznált energia
Az agy a testünk napi működtetéséhez szükséges energia 25%-át használja fel, azaz mintegy 2000 kilojoule-t. Azért ez nem semmi, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy az agy tömege csak 2%-a a testünknek.
Ha az agy fogyasztása negyed akkora, mint az egész testé, az olyan, mintha egy nap alatt 20 W-ot, azaz fél villanykörtét fogyasztanánk el.
Az emberi agyban található a legtöbb neuron
Vajon hány neuron van az emberi agyban? Az emberi agyról az a hír járja, hogy 100 milliárd neuron található benne. De ezt nem támasztotta alá semmilyen szakirodalom.
Az agy neuronszámának legkönnyebb meghatározását Suzana Herculando-Houzel találta fel.
A módszer a következő:
1. az agyat, vagy annak egy részét fel kell oldani egy olyan detergensben, amely elroncsolja a sejtmembránokat, de a sejtmagokat érintetlenül hagyja.
2. Az így kapott szuszpenzió tele lesz sejtmagokkal, amelyeket ha egyenletesen oszlanak fel a folyadékban (azaz homogének), már lehet mikroszkóppal vizsgálni.
A fenti módszer világított rá arra is, hogy az emlősök agyai nem egyforma felépítésűek.
A főemlősagy
A főemlősök agyának neuronszáma anélkül nő, hogy közben a neuronok megnőnének. (Ellentétben például a rágcsálók agyával, akiknek a neuronjai sokkal nagyobbak).
Kiderült, hogy az emberi agyban átlagosan 86 milliárd neuron van, melyből 16 milliárd az agykéregben található. Nos, ez a kiemelkedő kognitív képességeink magyarázata, hiszen az agykéreg a tudat, a logika és az absztrakt érvelés központja.
Az agykéreg (cerebral cortex) sokkal nagyobb, mint amennyi a testméretünkhöz illene, és ezért nem csak a testünk működtetésére szolgál. Az agy mérete általában a test méretét követi.
Minden idegsejt körülbelül 1000 - 10 000 kapcsolatot létesít más neuronokkal az agyban. Egy neuron sok másik neuront érint a nyúlványain keresztül. Az emlékek is ezekben a neuronkapcsolatokban vannak eltárolva. A neuronnyúlványok teljes hossza több millió kilométer.
Miért fogyaszt ennyi energiát az agyunk?
Egy agy teljes energiaköltsége egyszerű lineáris függvénye a benne lévő neuronok számának. Azaz, az emberi agy egyszerűen azért fogyaszt annyi energiát, mert rengeteg neuront tartalmaz.
Ezeket a neuronokat elég nehéz lenne fenntartani, ha nem találtuk volna fel a főzést, ami egyfajta előemésztés. Mivel így teljesen meg tudja emészteni a gyomrunk, és fel tud szívódni a belünkben, viszonylag rövid idő alatt jutunk sok energiához, és tudjuk táplálni a neuronjainkat. A felszabaduló időt pedig értelmes dolgokra fordíthatjuk.
Egy szó mint száz, az a tény, hogy nekünk, embereknek van a legtöbb neuron az agykérgünkben, azt eredményezi, hogy kiemelkedően jók lesznek a kognitív képességeink. Ezt pedig valahol a dolgok mélyére tekintve a főzés teszi lehetővé.
Jó hír: a felnőtt agy is képes új idegsejteket létrehozni.
Ezt nevezzük neurogenezisnek. Az új idegsejtek képződési helye a hippokampusz, ami az agyvelő közepén található, és fontos a tanulás, az emlékezés, a hangulat és az érzelmek szempontjából. Napi 700 új idegsejtet hozunk létre, ami ugyan nem tűnik soknak, de nagyon sokat számít.
A neurogenezist fokozhatjuk tanulással, új, élvezetes hobbik gyakorlásával.
Csökken az idegsejtképződés száma ha stresszes vagy, illetve ha nem alszol eleget.
Javítsd a memóriádat az alábbi gyógynövény tartalmú készítményekkel!