A különféle szerszámok használatával kapcsolatos biztonsági előírásokról szerencsére a felújításkor használt legtöbb eszköz leírásában olvashatunk. Így például időben megtudhatjuk, hogy a hungarocell vágó használatakor érdemes a szabadban tartózkodni, vagy gyakran szellőztetni a helyiséget, hogy az olvadó polisztirol gőze ne okozhasson légúti megbetegedéseket. Természetesen, mint a legtöbb szerszám esetében a védőruházat, kesztyű, szemüveg viselése is kiemelten fontos.
Nehéz tárgyak emelése a hát sérülése nélkül
Vannak azonban olyan helyzetek, amikor a gépek hosszútávú használata okoz problémát, vagy nem is használunk szerszámot, egyszerűen csak rosszul mozdulunk. A helyes testtartás például minden élethelyzetben fontos, de nagy súlyok emelésekor egyenesen sérülésveszélyes lehet a rossz technika. Fontos kerülni az előrehajolt törzzsel, derékból történő emelést, mert ez károsítja a porckorongokat és komoly sérülésekhez vezethet.
Ehelyett a következő testtartást vegyük fel: álljunk széles terpeszben, hajlítsuk be a térdeket, miközben megfeszítjük a comb-, fenék- és hasizmokat. A hátunk egyenes maradjon végig az emelés során. Ez a testtartás biztosítja a szükséges erőt és stabilitást a súly felemeléséhez és mozgatásához, miközben megvédi a gerincet a sérülésektől.
Nem mindegy, milyen eszközöket választunk
A különféle eszközök hosszútávú használata is okozhat egészségügyi panaszokat. Éppen ezért, lényeges, hogy a projektet érintő szempontok mellett figyeljünk olyan részletekre is, amelyek megkönnyíthetik a munkával töltött időt, és segíthetnek egészségünk megőrzésében.
Nem mindegy például, hogy fűnyíráskor végig tolnunk kell-e a nehéz, benzines gépünket, vagy esetleg önjárós modellt választunk, amely nagymértékben lecsökkenti a befektetett energia mértékét, és az izmainkat, hátunkat is kíméli.
Az sem mindegy, hogy egy vésőkalapács, vagy orrfűrész milyen erővel rázza a kezünket. A Makita AVT technológiája (Anti-Vibration Technology) ellensúly és rugó együttes alkalmazásával csillapítja a rezgést, így karunkat, izületeinket nem veszi annyira igénybe a munka.
Mindig szánjunk időt az eszközök kiválasztására, és tájékozódjunk, ne csak a legnagyobb teljesítményű, de a testünket kevésbé terhelő modellek is kerüljenek fel a listára. Hiszen ezek a gépek nem működnek maguktól, együtt kell dolgoznunk velük. És nem mindegy, hogy a felújítás, kerti munka végeztével milyen közérzettel vagy épp fájdalommal ülünk le élvezni munkánk gyümölcsét.