Hidegfront, vagy melegfront, egyre megy: az arra érzékenyek mindkettő áldatlan hatásait élvezhetik. De mik is ezek, és hogyan lehetsz úrrá rajtuk, még ebben a rekkenő hőségben is?
Biztosan veled is előfordult már, hogy időnként megmagyarázhatatlan fejfájás, szédülés, hányinger tört rád, és még a közérzeted is kifejezetten rossz lett. Bár lehet, hogy még nem gondoltál rá, de nagyon is elképzelhető, hogy az időjárás van ilyen borzasztó hatással a szervezetedre. Vagy legalábbis azok a fránya frontok…
Tartalomjegyzék:
- A frontról röviden
- Hidegfront vs. melegfront: mégis mi a különbség?
- Élettani hatások, amikre nem is gondolnál
- Így kerülheted el a frontok áldatlan hatásait!
- Ne csak az immunrendszeredet vértezd fel!
A frontról röviden
A front általános fogalmát egy norvég meteorológus, Vilhelm Bjerkness alkotta meg, még az 1920-as évek folyamán. Megfigyelései szerint az időjárás változásait ugyanis a nagy kiterjedésű, és eltérő fizikai tulajdonságokkal (pl. sűrűség, páratartalom) rendelkező légtömegek folyamatos cserélődése okozza.
De mik is azok a frontok?
Elöljáróban annyi elmondható, hogy a front a hideg és meleg légtömegek határán kialakuló légköri képződmény. A frontok kialakulásában nagy szerepet játszanak az olyan időjárási elemek hirtelen, jelentős mértékű változásai, mint például a hőmérséklet, a nedvesség, a szélirány és a szélsebesség, valamint a légnyomás.
Hidegfront vs. melegfront: mégis mi a különbség?
Hidegfront esetén a nagyobb sűrűségű hideg légtömeg a meleg felé mozdul el, és beékelődik a földfelszín közelében lévő meleg légtömeg alá. E kontraszt miatt fel- és leszálló légmozgások egyaránt kialakulhatnak, míg a légnyomás a hidegfront megérkezése előtt csökken, majd utána gyors emelkedésbe kezd.
Hidegfront hatására a szél viharossá is erősödhet, nem ritka a heves zápor és zivatar, de a jégeső sem. Az időjárási frontok közül a hidegfrontok tekinthetők a legmarkánsabbaknak.
Melegfrontról abban az esetben beszélünk, amikor a kisebb fajsúlyú meleg levegő a hideg, és egyben sűrűbb levegőtömegre siklik. Melegfront esetén a páratartalom megnövekszik, míg a légnyomás erős csökkenésnek indul, de a front elvonulása után sem indul emelkedésnek, inkább stagnálni fog.
Ami még megfigyelhető, az az, hogy sokkal hevesebb melegfrontra van esély akkor, amikor a melegfront levegője nedves volt, kísérője pedig csendes eső, de heves zivatar is lehet.
Élettani hatások, amikre nem is gondolnál
Bár tudományos módszerekkel meglehetősen nehéz vizsgálni, hogy egy-egy panasz valóban a fronthatások számlájára írható-e, becslések szerint a lakosság mintegy négyötöde szenved frontérzékenységtől.
Ráadásul, ahogy megkülönböztetjük a hidegfrontot a melegfronttól, úgy tehetünk különbséget ezek élettani hatásai, és az arra érzékenyek között is. Bár a kevésbé szerencsések mindkét frontra egyformán érzékenyen reagálnak.
A hidegfrontra általában ezek a tünetek a jellemzőek:
- szédülés,
- hányinger,
- migrén,
- növekvő ájulási hajlam,
- nő a szívinfarktus kockázata, több a mellkasi panasz,
- növekvő vérnyomás,
- megszaporodó asztmás és allergiás rohamok,
- vércukorszint csökkenése,
- gyomor- és epegörcsök,
- hascsikarás, kólika,
- növekvő reumás fájdalmak,
- megszaporodik a koraszülések száma.
A melegfront tünetei:
- fáradékonyság,
- ingerlékenység,
- a front kezdetén csökkenő vérnyomás,
- a front elvonulása után növekvő vérnyomás,
- fejfájás,
- fokozódó anyagcsere,
- erősödhet a depresszióra való hajlam,
- fokozódhat a szorongásra való hajlam,
- nő a vérrögösödésre, vérzésre való hajlam,
- szapora légzés,
- szapora szívműködés,
- alvászavarok.
Így kerülheted el a frontok áldatlan hatásait!
Annak ellenére, hogy ma már az orvosmeteorológiai előrejelzések, és az orvostudomány kínálta lehetőségek széles tárháza áll a frontérzékenyek rendelkezésére, a tünetek kezelése és előrejelzése, még mindig tartogat kihívásokat. Főleg annak fényében, hogy leginkább az egyéni genetikától függ az, hogy ki mennyire érzékeny a frontok váltakozásaira.
Ahogy szinte minden más betegség kapcsán, úgy itt is a megelőzés az egyik leghatékonyabb fegyver a panaszok ellen.
Az olyan általánosságok mellett, mint a rendszeres testmozgás fontossága, a stressz száműzése a hétköznapokból, az egészséges táplálkozás, illetve a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel, vannak olyan természetes anyagok (vitaminok, ásványi anyagok, gyógynövények), amikből nem árt ha folyamatosan raktároz egy keveset a szervezeted.
Amiből nem árt, ha eleget fogyasztasz:
- vitaminok: C- és B-vitaminok,
- ásványi anyagok: magnézium, cink, kalcium, kálium,
- gyógynövények: ginzeng, citromfű, orbáncfű, gotu kola.
Kiegyensúlyozott, zöldségekben és gyümölcsökben, valamint rostokban gazdag táplálkozással a felsorolt vitaminok, illetve ásványi anyagok könnyedén bevihetők a szervezetbe.
Hogy miért is fontos ez? A C- és B-vitaminok például növelik a szervezet ellenálló képességét, míg a magnézium, a cink, a kalcium és a kálium a nyugalomért, a stressz- és szorongásmentes mindennapokért felel.
Hasonló hatása van a fentebbi gyógynövényeknek is. Míg a ginzeng a jobb közérzetedért, a javuló koncentrációkészségért, illetve a feldobott hangulatodért felel, addig az orbáncfű stressz- és szorongásoldó, hangulatjavító hatása miatt, valamint a jobb-pihentetőbb alvás biztosítása érdekében ajánlott.
Ezzel szemben a gotu kola egyszerre erősíti az immunrendszeredet, gyulladáscsökkentő hatású, de kiváló antidepresszáns és szorongásoldó is. A citromfű pedig enyhe nyugtató hatásával, valamint a jobb alváshoz segítéssel járul hozzá a frontbajok kezeléséhez.
Ne csak az immunrendszeredet vértezd fel!
Persze az sem árt – ebben a nagy melegben pedig főleg –, ha minél inkább serkented a vérkeringésedet. Ezt akár hideg-melegvizes váltófürdővel, szaunával is megteheted, de az is fontos, hogy ne fogd vissza magad a mozgástól a szélsőséges időjárási körülmények között sem.
Hóban, fagyban télben és rekkenő hőségben is mozogj valamit, mert így a szervezeted is akklimatizálódik a váltakozó körülményekhez. De persze mindent csak okosan, biztonságosan, és mindeközben igyál minimum 2-3 liter folyadékot is…
Ha Te is szenvedsz a fronthatásoktól, ne engedd, hogy ez így menjen tovább! Válassz magnézium, ginzeng, gotu kola, orbáncfű kínálatunkból, és vértezd fel magad a hideg- illetve melegfrontok ellen!