Barion Pixel

Gének vagy neveltetés? Mi határozza meg a személyiségünket?

Gének vagy neveltetés? Mi határozza meg a személyiségünket?
Brit és német tudósok zebrapintyek megfigyelése során arra jutottak, hogy a személyiség kifejlődéséért nem a genetika a felelős, hanem a neveltetés formája. Azaz, ha ezt kivetítenénk az emberekre, elmondható lenne, hogy a nevelőszülők által felnevelt gyermekek személyiségének alakulására nem a szülőktől örökölt gének, hanem a nevelőszülők által alkalmazott nevelési módszer gyakorol nagyobb hatást. De talán túl vad ötlet ezt így kijelenteni, sokkal alaposabb utánajárásra van szükség.


Brit és német tudósok zebrapintyek megfigyelése során arra jutottak, hogy a személyiség kifejlődéséért nem a genetika a felelős, hanem a neveltetés formálja. Azaz, ha ezt kivetítenénk az emberekre, elmondható lenne, hogy a nevelőszülők által felnevelt gyermekek személyiségének alakulására nem a szülőktől örökölt gének, hanem a nevelőszülők által alkalmazott nevelési módszer gyakorolnak nagyobb hatást. De talán túl vad ötlet ezt így kijelenteni, sokkal alaposabb utánajárásra van szükség.

 

Mindenható volna a nevelés? Esetleg az öröklés nyom nagyobb súlyt a latba? Valójában nem az a kérdés, hogy a gének, avagy a neveltetés/környezet befolyásolja-e a személyiségünket, hanem az, hogy melyik van rá nagyobb hatással.

Az arisztokraták kékvérűségében való hit már a múlté, és az sem igaz, hogy mindenki tiszta lappal jön a világra. Sőt, az is tudvalevő, hogy életünk legfontosabb döntéseit (baráti kör-, párválasztás, pályaválasztás) ösztönből hozzuk.

A Minnesota Twin Study adatai szerint az emberi intelligenciáját 70%-ban a gének határozzák meg. Azaz a génektől függ, hogy mennyire leszünk tekintélytisztelők, stressztűrők, vagy éppen kockázatkeresők.

Tim Spector, a londoni King’s College professzora szerint döntő hányadban a gének határozzák meg, hogy kik vagyunk, de nem mindenhatóak: csak a velünk született lehetőségekre vannak befolyással. Legalább ekkora hatása van az érzelmi környezetnek, az anyagi erőforrásainknak, és a tanulási lehetőségeinknek is.

Persze azt érdemes megjegyezni, hogy a nevelés hatására azért a lexikális tudás, a tapasztalat és a gondolkodási készségek képesek fejlődni.

Row vizsgálatai szerint az életkor előrehaladtával a nevelési hatások egyre inkább eltűnnek, és maradnak az örökölt képességek.

 

gének vagy neveltetés



Stratégiák a családban

Gondoljunk csak bele: ha csak a neveltetés számítana, akkor az együtt felnőtt testvérek jelleme teljesen egyforma lenne. Amint tudjuk, nem ez a helyzet, hiszen a testvérek rengeteget tudnak veszekedni egymással a személyiségük különbségei miatt.

Ráadásul a család minden gyermek szemszögéből más, akik mindannyian küzdenek a szüleik figyelméért. 

Az elsőszülöttek például nem riadnak vissza a fizikai fölényük testvéreikkel szembeni gyakorlásától, ám nagylelkűbbek, szabálykövetőbbek és nyitottabbak, mint a sorban utánuk következők. A kisebb tesók viszont megtanulnak együttműködni, és sokkal empatikusabbak is, mint a nagytesók. Persze közülük kerülnek ki a lázadók is.

Ám akárhol is állnak a gyermekek a születési sorrendben, az biztos, hogy megpróbálnak egyéniségek lenni, és azokat a tulajdonságaikat erősítik, amelyek nincsenek meg a testvérükben. 

A sorrendi hatás a homoszexualitást is előrevetítheti: minél később következik egy fiú a sorban (csak kizárólag fiú tesók esetén), annál nagyobb az esélye arra, hogy homoszexuális felnőtté érjen. Az is megfigyelhető, hogy minél fiatalabb egy fiú a testvérsorban, annál lányosabb, mert az anyai immunológiai hatás minden megszült fiúval egyre erősebbé válik.

 



Létezik-e szabad akarat?

Vajon minek köszönhető az a jelenség, hogy például a problémás, csonka családban (alkoholista szülő, apa, anya elvesztése) felnövők nemi érése sokkal gyorsabb (hamarabb jön meg a menstruáció, korábban kezdődik a szexuális életet), mint egy normális családi élettel rendelkezőé? Belsky szerint a nemi érés azért ennyire gyors, mert aktiválódik náluk a "szaporodj minél előbb" evolúciós program.

Jó hír: a gondos nevelés egyértelműen növeli az esélyt a magasabb intelligenciaszintünkre.

Bár a nevelésnek a korábban hittnél sokkal kevesebb a hatása, ez nem jelenti azt, hogy a szülők nyugodtan hátradőlhetnek a karosszékükben. Ugyan a sorsunk jó része a génjeinkben van megírva, de a szülői példamutatásnak és útegyengetésnek nincs párja.

„Még senki nem fedezte fel, hogy milyen mély együttérzés, kedvesség és nagylelkűség rejtőzik egy gyerek lelkében. A helyes nevelés legfőbb feladata, hogy feltárja e kincseket.” Emma Goldman 

Forrás:
Biology Letters című szakkiadvány
Sulloway, 1997 

Close menu
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
97.85%
a vásárlók közül ajánlaná ismerősének ezt a boltot.
Elégedettség a bolttal:
Szállítási idő:
A bolt áttekinthetősége:
Ügyfélszolgálat/kommunikáció:
A(z) Vital-max.eu részt vesz az Árukereső Megbízható Bolt Programjában.