Sokan csak nagyon nehezen tudnak kiállni magukért, viszont a jó hír az, hogy mindez tanulható. Vegyünk egy egészen egyszerű példát. Amikor van valamilyen egészségügyi tünetünk, akkor sokszor csak napok elteltével megyünk az orvoshoz, akkor, amikor már kezd elviselhetetlenné válni a helyzet.
Ennek az oka általában nem más, mint a félelem attól, hogy a nyavalygásunkkal rossz benyomást teszünk az orvosra, és biztosan hipochondernek fog bennünket gondolni.
Szóval miért is nem állunk ki magunkért gyakrabban?
A kulcsszó a félelem, az aggódás attól, hogy vajon mit fognak gondolni mások, és hogy az adott tettünknek vajon milyen következményei lesznek.
Ám ennek az ellentettje is létezik, amikor rátarti módon túlzásba visszük a nagy magabiztosságot, holott abszolút nem kellene. Persze az élet ilyenkor figyelmeztet bennünket egy-egy pofon formájában.
Vajon hol van a középút: mikor lehetünk rámenősek, és mikor jobb, ha csendben maradunk? Mikor szólhatunk, ha tapintatlanok velünk? Megoszthatom-e a kétségeimet a férjemmel? Szembeszállhatok- e a beszólogatós munkatársammal?
Ismernünk kell, hogy melyek az elfogadható magatartásmódok, azaz hol van a zónánk határa. Ez már csak azért is fontos, mert csak így profitálhatunk a helyzetünkből: így zsebelhetjük be a jutalmat. Ellenkező esetben osztályrészünk lesz a megalázás a kiközösítés.
Zónán innen, zónán túl
Szerencsétlenségünkre az a zóna, amelyen belül kell maradnunk, egy cseppet sem állandó: a helyzet függvényében hol szűkül, hol tágul.
Most valami nagyon fontosról lesz szó. Ezt a határt nem más, mint a hatalom határozza meg. Amikor nagy a hatalmunk, akkor a zónánk széles, van mozgásterünk. Hatalom hiányában viszont a mozgásterünk fojtogatóan szűkös.
A főnökkel szemben például nem érdemes felvenni a kesztyűt, csak ha nagyon muszáj, hiszen könnyen az iroda kapuin kívül találhatjuk magunkat. Ám az is igaz, hogy hatalomhiány esetén ha ha nem állunk ki magunkért, teljesen észrevétlenek maradhatunk...ha pedig a tettek mezejére lépünk, akkor jussunk a büntetés.
Így tágítsd a zónád!
Az alábbi eszközökkel csökken annak a kockázata, hogy problémád lesz abból, hogy kiállsz magadért.
Nézd a másik ember szemével a világot!
Mérlegeld, mit akar a másik, és hidd el, a másik válaszul szintén figyelembe fogja venni, amit te akarsz. Ráadásul amikor megértesz másokat, és a magadénak érzed az ügyét, akkor sokkal céltudatosabb leszel, és szinte játszva megy a zónád kitágítása.
A perspektívafelvétel azonban nem egyszerű, mivel „gyárilag” énközpontúak vagyunk. Különösen így van ez, ha válsághelyzet áll fenn. Ám ha hátralépsz, és a másik ember nézőpontjából kezeled a helyzetet, akkor nem csak ambiciózus, hanem szimpatikus is leszel.
Tipp: amikor például egy tárgyaláson vagy, és az ügyfelednek legalább két választási lehetősége van, akkor sokkal könnyebben fogadja el valamelyik ajánlatodat.
Ezt a trükköt a gyerekek reggeli öltözködésénél is bevethetjük. Hadd válasszon ő két lehetőség közül, hogy mit vesz fel! A többségük villámgyorsan felöltözik így.
Szerezz magadnak támogatókat!
A legtöbben akkor vagyunk a legmagabiztosabbak, amikor mellettünk állnak a szövetségeseink. Szövetségesekre lelhetünk, miközben kiállunk másokért, de akkor is, amikor tanácsot kérünk az eredményeinkkel kapcsolatban egy olyan embertől, aki aztán látva alázatunkat, megkedvel bennünket. Persze ne színészkedj, mert a megjátszott szimpátiád könnyen kiderül.
Ahhoz viszont, hogy támogatóid legyenek, muszáj kicsit reklámoznod magad, mivel ha nem ismerik az eredményeidet, akkor esélyed sincs arra, hogy szimpatikus legyél.
Amikor valaki tanácsot kér tőled, akkor nehezen tudsz te is nemet mondani, igaz? Ez azért lehet így, mert fontosabbnak érzed magad, és a megkeresésük ambícióval ajándékoz meg.
Gyúrj a szakértelemre!
Ha szakértő vagy valamiben, akkor az azt is jelenti, hogy hiteles vagy. Amikor mesélsz a szenvedélyedről, akkor a szemed felcsillan, szélesen mosolyogsz, és egyértelműen magabiztosabbá válsz. Amikor a szenvedélyedről van szó, az érzelmek tág skáláján mozoghatsz: még az is lehet, hogy elsírod magadat.
Ha alkalmazod a fenti eszközöket, akkor mesterien fogsz tudni kiállni magadért. Céljaid elérésében az alábbi gyógynövény tartalmú étrend-kiegészítőket tartalmazó Agyserkentő csomagok is segíthetnek.