Ha mindig is kíváncsi voltál rá, hogyan gátolja a cukorfogyasztás az agyad kognitív teljesítményét, akkor most megismerheted az ezzel kapcsolatos tudnivalókat.
Az agy cukorral való kapcsolata igen bonyolult. Manapság rengeteg cikket találsz arról, hogy a cukor a legfőbb gonosz, és le kell vele számolnod. Ha szoktál olvasni a fitt életmóddal kapcsolatos blogokat, akkor rengeteg "cukorkás" cikkel találkozhattál.
Ezeknek a cikkeknek a nagy része a cukor és a testzsír édes kapcsolatáról szól, azonban a cukor agyra gyakorolt erőteljes hatásának is érdemes nagyobb figyelmet szentelni. Itt kell megemlíteni az olyan agyi funkciókat, mint például a tanulás, a figyelemfentartás, a memória, de az agy hosszú távú egészsége is megér egy-két misét.
Ebben a cikkben mindkét aspektust megpróbáljuk körüljárni.
Tény, hogy a magas, vagy a gyakori cukorbevitel összefüggésben van a cukorbetegséggel, az elhízással és néhány rákfajtával, de ezzel már számtalan cikk foglalkozik, nem szeretnénk őket ismételni.
Inkább a cukor és az agy kapcsolatára fókuszálunk, és arra, hogy vajon milyen hatással van az agy hosszú távú egészségére, működésére. Megnézzük, mi történik, ha valaki túl sok cukrot fogyaszt.
A célunk az, hogy ha szeretnéd, javulhasson a kognitív teljesítményed.
Az agynak márpedig szüksége van a cukorra
Nem a drámai hatás kedvéért írjuk ezt, tényleg így van: a glükóz az emberei test sejtjeinek (celluláris mitokondriumai) elsődleges üzemanyagforrása.
Az agy, ha energiazabálásról van szó, kifejezetten falánk. Az egész testedet tekintve a szervezetedben lévő cukor kb. 50%-át ő kapja, és fogyasztja. Ha a vércukorszinted túl alacsony, az agyad egyszerűen nem működik megfelelően, és beadja a kulcsot. Természetesen bizonyos mértékig működik, de nem vághat úgy, mint a beretva, ha nem fér hozzá a szükséges glükózhoz.
Egyszerűen nem tudod észrevenni, ha kihagyod az ebédet, vagy ha egy megbeszélés túl sokáig húzódik. Aki éhes, bizony érzékenyebb, álmosabb és ingerlékenyebb is az átlagosnál.
Ha az agyadnak nem áll rendelkezésére elegendő üzemanyag, akkor az egyes funkcióit rangsorolnia kell. Ez azt jelenti, hogy például a végtagjaid továbbra is fognak mozogni, de a kevésbé fontos dolgok már nem fognak üzemelni. Így lehet az, hogy nem emlékszel arra, hogy egy haverod mit mondott előző este.
Könnyen azt hihetnénk, hogy az agyunk fehérjére, vagy zsírra vágyik ilyenkor, pedig nem ezekre, hanem sokkal inkább glükózra.
Ez azt jelenti, hogy cukrot kell zabálnom?
Az agyi funkcióknak szüksége van glükózra, és persze a szervezeted szerveinek, sejtjeinek is. De ez nem jelenti azt, hogy a glükózt a diéta meghatározó részévé kell tenned.
Ha bármilyen szénhidrátot eszel, nem számít mit, az emésztőrendszered cukrokra bontja, és a cukrok bekerülnek a véráramba. (Minden szénhidrát komplex, azaz többé-kevésbé bonyolultan elrendezett cukor-molekulák láncolata.)
Amikor a glükóz bekerül a véráramba, a szervezet inzulint szabadít fel, jelezve, hogy a sejtek elkezdik elnyelni a vércukorban lévő cukrot. Amint ez megtörténik, a vércukorszint csökkenni kezd. Ekkor egy bizonyos ponton túl a szervezet elkezd glükagont termelni. A máj elkezdi elengedni a glükózt a zsírraktáraiból. Ez a kiegyenlítő aktus biztosítja azt, hogy az agynak egész nap elegendő glükózszint álljon a rendelkezésére.
Azért vigyázz, hiszen az a tény, hogy az agynak szüksége van cukorra a működéséhez, egyáltalán nem jelenti azt, hogy minden nap meg kell innod egy fél literes Coca Colat. Legyél a tudatában annak, hogy minden elfogyasztott szénhidrát elbomlik cukrokra, és azok egyenes útja az agyhoz vezet.
Tipp: ha a koncentrációjavítás a cél, az egyszerűbbek helyett fogyassz komplexebb szénhidrátokat. Mindjárt megtudod, miért jó ez neked.
Fókuszkérdés: komplex szénhidrátok vs. egyszerű cukorfogyasztás
A helyzet az, hogy a komplex szénhidrátok hatását hosszabb ideig élvezheted, mint az egyszerűbbekét.
Ez azt jelenti, hogy a cukor fokozatosan szabadul fel. A vércukorszinted lassan fog emelkedni, ahogyan a cukor molekulák csepegnek a véráramba. Ez azt jelenti, hogy ugyan az energiaszint növelése kevésbé hangsúlyos, de sokkal tovább tart.
Ha összetett szénhidrátokat fogyasztasz, a vércukorszint csökkenése sokkal kevésbé hangsúlyos. Ez nagyon alacsony glikémiás terhelést jelent, ami azt jelenti, hogy a vércukrod nem esik le gyorsan.
Tehát amikor egy szünetet tartasz a munkában, és szükséged van egy kis harapnivalóra, akkor sokkal jobban jársz, ha egy korpás muffint vagy zabpelyhet eszel, mintsem iszol egy kólát, és harapsz mellé sült krumplit. Az pedig ne tévesszen meg, hogy rövid távon ez utóbbiakkal a pocidban jobban érzed magad.
Most, hogy az alapokkal tisztában vagy, áttérhetünk a cukor, és a kognitív teljesítmény kapcsolatára.
Tanulás és memória
Ha tisztában vagy a glükóz hatásával, akkor ezt a tudást felhasználhatod a mentális teljesítményed növelésére.
Az egyik széles körben idézett tanulmány, amely megjelent a Journal of Physiology című folyóiratban, a fruktózban gazdag diéta hatását vizsgálta a patkányok agyi működésére nézve. Az eredmények meglehetősen egyértelműek: a folyamatosan magas fruktóztartalmú étrend fokozatosan csökkenti a memóriafunkciókat és a tanulás hatékonyságát.
Fernando Gomez-Pinilla, az UCLA David Geffen School of Neurosurgery professzora szerint: "Eredményeink azt szemléltetik, hogy az, amit eszünk, befolyásolja azt, hogyan gondolkodunk. A magas fruktóz tartalmú diéta hosszú távon megváltoztatja az agyad tanulási képességét és azt, ahogyan emlékszik az információkra. "
Egy másik tanulmány (Diet-Induced Cognitive Deficits: The Role of Fat and Sugar, Potential Mechanisms and Nutritional Interventions) szerint "a hippocampus-függő memória különösen érzékenyen a magas energiatartalmú (magas zsír, és cukortartalmú) étrend hatásaira.
A magas zsír- és cukorbevitel összefügg a kognitív károsodással, különösen a tanulási és memóriafunkciókra való tekintettel.
Létezik egy olyan tanulmány, amely a magas zsír és cukortartalmú étrend hatásait vizsgálja. Az eredmény az lett, hogy az ilyen étrenden élők a kontrollcsoporthoz képest kevésbé emlékeztek arra, hogy mit ettek (!), és csökkent érzékenységet tanúsítottak az éhség és a jóllakottság belső jelzőire.
Tehát mi folyik itt?
A kognitív károsodásnak sok oka lehet. A legfontosabb versenyző az inzulin, amely zavarhatja a hippocampus memóriáért felelős részét.
Fernando Gomez-Pinilla, az UCLA professzora szerint: "Mivel az inzulin átjuthat a vér-agy gáton, a hormon jelezhet a neuronoknak, hogy olyan reakciókat váltsanak ki, amelyek megzavarják a tanulást és memóriavesztést okoznak".
A másik versenyző az agyi eredetű neurotróf faktor (BDNF).
A kutatók megvizsgálták, hogy a magas telített zsír és finomított cukorban (HFS) gazdag táplálék hogyan hat az agyi eredetű neurotróf faktorokra. Az állatok esetében például már két hónapnyi HFS-ben gazdag táplálék elegendő ahhoz, hogy csökkenjen a BDNF szintja, és rosszabbodjon a térbeli tanulási teljesítmény.
Szóval az már teljesen tiszta, hogyha telített zsírokban és finomított cukrokban bővelkedő étrenden élsz, akkor a kognitív funkcióid biztosan károsodni fognak. Ha pedig hosszú távon folytatod ezt az egészségtelen étkezést, akkor szavatolt, hogy komolyabb memóriaproblémáid lesznek.
Depresszió
A depresszió kialakulásának számos aspektusa van, hiszen szerepet játszik benne a genetika, a környezet, a viselkedés, az érzelmek és még bakteriális magyarázata is van.
A depresszió gyulladásos folyamat eredménye. Legalábbis egy viszonylag új tanulmány szerint, melyet az Addiction and Mentally Health (CAMH) Campbell Family Mentális Egészségkutató Intézet kutatói végeztek. A vizsgálat 40 ember részvételével zajlott, ebből húszan voltak depressziósok.
A kutatók súlyos gyulladást észleltek a depresszióban szenvedő emberek agyában. Érdekesség, hogy minél súlyosabb volt a gyulladás, annál súlyosabb volt a depresszió.
Mivel a gyulladást súlyosbítja az egyszerű és finomított cukorral előállított táplálék, bizonyítható, hogy a magas cukorbevitel és a depresszió kialakulása között kapcsolat áll fenn.
Demencia
Sajnos hiába vagyunk a legintelligensebb, legtapasztaltabb lényei a bolygónknak, mindezidáig nem sikerült még rájönni a demencia biztos kiváltó okára.
Ám a találgatások során a cukor ismét előtérbe került.
A Group Health Cooperative 2000 betegével végzett vizsgálatok adatai szerint a magasabb glükózszint a demencia fokozott kockázatával jár.
Dr. Crane, a vizsgálat vezetője szerint a vércukorszint és a demencia kockázata közötti összefüggés szoros és közvetlen.
Gyulladás
Bár az életkorral kapcsolatos kognitív hanyatlás mechanizmusa még nem ismert, nyugodtan kijelenthetjük, hogy a gyulladásos változások valószínűleg szerepet játszanak benne.
A magas vércukorszint és az agyi gyulladás közötti kapcsolat még nem igazolt. Számos tiszteletben tartott egészségügyi szakember azonban szilárdan hiszi, hogy az emelkedett vércukorszint növeli az agyi gyulladást, és ezáltal gyorsuló kognitív hanyatlást eredményez.
Csokira vágysz? Akkor bizony számolnod kell azzal, hogy ez fokozhatja a depressziódat, esélyesebb leszel a demenciára, és a gyulladásos folyamatokra is. Persze a hab a tortán a tanulási hatékonyság, és a koncentrációkészség csökkenése. Nem tudjuk, te hogy vagy vele, de mi nem vagyunk odáig ezért a sütiért. A döntés viszont tőled függ, hogy benevezel-e rá.
Mi azt szeretnénk, ha jobban tudnál tanulni, koncentrálni, és a memóriád is penge lenne.