“Nagyon figyelj erre a napra, mert ez a nap az élet”
A tudatos jelenlét erejét mindannyiunknak használnunk kellene, diákként pedig pláne. Ha olykor te is majd felrobbansz az idegtől, tudnod kell, hogy nem vagy egyedül. Mutatunk néhány ötletet, hogyan küzdheted le a tanulási nehézséged a tudatosság lencséjén keresztül.
Az iskolai évek feszültséggel teli időszakot jelölnek, de szerencsére a tudatos jelenlét segítségével képes vagy segíteni magadon.
A tudatos jelenlétnek igen sok megközelítése van, ezért azt, hogy mit is jelöl, nehéz pontosan meghatározni. A tudatos jelenlét élményeink tudatos figyelemmel és elfogadó, kíváncsi attitűddel való megfigyelése. Ha nagyon le akarjuk egyszerűsíteni, akkor mindössze annyit takar, hogy aktívan a jelen pillanatra fókuszálunk, és a tudatosság gyakorlásával olyan dolgokra is figyelmet fordítunk, amelyek mellett korábban elsiklottunk.
A tudatos jelenlét alapú stresszcsökkentés (MBSR=Mindfulness Based Stress Reduction) egy olyan képzési program, amely segít abban, hogy sokkal tudatosabbak legyünk. A programban szerepet játszanak a jógagyakorlatok is.
Bár még több ellenőrzött kutatásra van szükség, de az utóbbi években végzett vizsgálatok egyértelműen azt sugallják, hogy a tudatos jelenlét alapú stresszcsökkentés enyhíti a szorongást, és a stresszhez kapcsolódó pszichológiai és fiziológiai tüneteket.
A tanulási stressz egyébként súlyos tünetekkel jár, ide tartozik például az ingerlékenység, és a fejfájás is.
Az MBSR módszert Jon Kabat-Zinn, amerikai molekuláris biológus dolgozta ki. Ő volt az, aki 1979-ben megalapította a Massachusetts Egyetemen a Stresszcsökkentő Klinikát. Itteni programjának neve: Stresszcsökkentés és Relaxáció Program (később átkeresztelt nevén MBSR).
Ugyan évezredes, a buddhistáktól eredő hagyomány és módszer, a hetvenes években igencsak elbagatellizálták. Ám ekkor jött Kabat-Zinn, és elsőként integrálta a tudatos jelenlét buddhista hagyományát a modern orvostudománnyal. Innentől az MBSR meditációja zöld utat kapott, és bárki számára elérhetővő vált.
Az MBSR gyakorlatai
- egyszerűbb jóga-gyakorlatok
- légzésfigyelés,
- test-pásztázás,
- ülő és sétáló meditáció
- szerető-kedvesség meditáció
- hétköznapi rutincselekvések tudatos figyelemmel történő végzése
A tudatos jelenlét nem csupán egy újabb stressz-csökkentő, hatékonyságnövelő módszer, hanem egy életmód és életszemlélet is.
A Tudatos Jelenlét Alapú Stresszcsökkentés módszere segít abban, hogy tudatosabban éljük az életünket, miközben elfogadóbb módon viszonyulunk önmagunkhoz és másokhoz.
A tréning funkcionális- és strukturális változásokat hoz létre az agyban:
- a prefrontális kéregben ( a viselkedés- és érzelemszabályozásért felelős) aktivitásfokozódást és térfogat növekedést okoz
- az amygdalában ( érzelmi stresszreakciókért felelős) aktivitás- és térfogatcsökkenést eredményez
Robotpilóta üzemmód – a hatékony tanulás ellenfele
A tudatos jelenlét gyakorlatai nagyon könnyűnek tűnnek, de mégsem azok, hiszen akár már pár másodperc után is elkalandozhatnak a gondolataink. Amikor például az a feladat, hogy vizsgáljunk meg egy mazsolát, máris eszünkbe jut az az alkalom, amikor ettünk egy fürt szőlőt, vagy épp az, amikor hasmenésünk lett a túl sok mazsolaevéstől. A helyzet az, hogy amikor elkezdünk figyelni valamire, máris elkezdünk álmodozni, vagy épp múltbeli élmények jutnak az eszünkbe. Ez az állapot a robotpilóta üzemmód, és többé már senkit sem érdekel a mazsola, szinte arra sem emlékszünk, hogyan nyeltük le.
Természetesen nem szabad mindig alkalmazni a tudatos jelenlét meditációt, hiszen autóvezetés közben elég nagy galibát okozhat, ha rutinos vezető létünkre elkezdünk fókuszálni a lábmunkára.
A „gyors tanulás” nem igazán működik
Ha stresszelsz a tanulás, vagy egy vizsga miatt, kezdj el figyelni a légzésedre, és ne gondolj közben semmi másra. Ez a hozzáállás segít lenyugtatni a tested, lelked, elfogadni a helyzeted, és sokkal tudatosabb választ adni érzelmileg megterhelő helyzetekben.
Segít, hogy ne görcsölj rá a tanulásra, és ne rohanj sírva haza egy vizsga elől, csak mert azt hiszed, hogy nem vagy rá felkészülve, holott a saját szorongásod bénít meg.
Plusz, meg fogsz tanulni úgy tanulni, hogy közben nem kalandoznak el a gondolataid, és nem sújtanak se a múlt rémei (rossz jegyek, értékelések), sem a jövő csatabárdja (félelem egy rosszul sikerült felelettől).
Nehezen tudsz koncentrálni? Ahogy minden másnak az agyadnak is szüksége van a megfelelő üzemanyagra, ez pedig olyan gyógynövényeket is vitaminokat jelent, amik fokozzák a szellemi teljesítményt és segítik a memorizáló képességed. Ez az ES 7 Agyserkentő kapszula, az agy üzemanyaga.