Barion Pixel

Koronázd meg a karantént: így őrizd meg az ép eszedet a négy fal között!

Koronázd meg a karantént: így őrizd meg az ép eszedet a négy fal között!
A legtöbbünk több hetes, esetleg hónapos otthontartózkodásra rendezkedhet be a koronavírus miatt le- vagy home office-ra átálló gazdaság miatt. És bár sokszor mondogatjuk, hogy milyen jó lenne egy kicsit több időt otthon tölteni, mégis kissé keserűnek érezzük a torkunkon lekényszerített pirulát. Túl sok ismeretlenes az egyenlet, így könnyen horrorba fordulhatnak az otthon töltött hetek-hónapok. Máris mondjuk mit csinálj, ha ép ésszel és ép lélekkel szeretnéd túlélni a karantént!

A legtöbbünk több hetes, esetleg hónapos otthontartózkodásra rendezkedhet be a koronavírus miatt le- vagy home office-ra átálló gazdaság miatt. És bár sokszor mondogatjuk, hogy milyen jó lenne egy kicsit több időt otthon tölteni, mégis kissé keserűnek érezzük a torkunkon lekényszerített pirulát. Túl sok ismeretlenes az egyenlet, így könnyen horrorba fordulhatnak az otthon töltött hetek-hónapok. Máris mondjuk mit csinálj, ha ép ésszel és ép lélekkel szeretnéd túlélni a karantént!

A koronavírus előtti időszámítás boldog heteiben-hónapjain gyakran vágytunk arra, hogy több időt tölthessünk otthon és végre olyan dolgokra is jusson időnk, amikre a munka és a háztartás mellett már nem jutott elég energiánk.

Ilyenek voltak például a nagy, közös reggelik a családdal hétköznap reggelente, a hónapok óta halmozódó olvasatlan könyvkupac felszámolása vagy épp a nappali kifestése, amihez ugyan már szükséges felszerelést is megvásároltuk, de mégsem fogtunk még neki a munkálatoknak.

Mert valami mindig közbejött: a munkahelyi túlórák, a gyerkőc különórái, egy-egy utazás vagy más elfoglaltság mindig gátat vetett annak, amit előzetesen elterveztünk. Azonban most, ha nem is önszántunkból, mégis felszabadult némi plusz időnk, amit ráadásul többé-kevésbé kötelezően, de otthon kell eltöltenünk.

Barátok és rokonlátogatás, a jól megszokott szórakozási és kikapcsolódási lehetőségek, valamint kényelmi szolgáltatások nélkül. A napjainkból hiányozni fog a korábbi dinamika és lehetőségek, és így azért elég nehéz lesz átvészelni a ránk váró heteket.

 

 

De kezdjük az elején: miért kényszerültünk most a négy fal közé?

A kínai Wuhanban azonosították a tudósok még tavaly november-december táján a COVID-19-et, vagyis a legújabb típusú koronavírus fertőzést. A WHO – az Egészségügyi Világszervezet – megfogalmazása szerint[1] ez a betegség egy víruscsaládba tartozik a Közel-Keleti légúti szindrómával (MERS-CoV) és a korábbi évek egyik legismertebbé vált vírusával a SARS-CoV-al, amit másként súlyos akut légzőszervi szindrómaként ismerhetünk.

Bár a koronavírus halálozási rátája még nem közelíti meg az említett vírusokét, azért már a rokonságból is jól látszik, hogy mennyire veszélyes családba tartozik[2]: tüneteiként produkálhatja az enyhe megfázás jeleit (száraz köhögés, láz, torokfájás, izomfájdalom, légszomj, fáradékonyság), de súlyosabb esetben tüdőgyulladás, heveny légzési elégtelenség, szepszis, valamint szervi- és keringési rendellenesség is előfordulhat.

Ha pedig a legrosszabb forgatókönyvet vesszük számításba, az újonnan felfedezett koronavírus, a COVID-19 halálos kimenetelű is lehet[3]. A legveszélyeztetettebb csoportba az idősek tartoznak, de a vírus gyakorlatilag mindenkire veszélyes és mindenki vírushordozóvá válhat, akár a tudta nélkül is, hiszen cseppfertőzéssel fertőz.[4] Ezért kell a minimálisra csökkenteni a személyes kontaktjainkat és lehetőség szerint otthon tölteni a napjainkat.

Persze azért otthon sem túl rózsás a helyzet

Hiszen bármennyire is az a legbiztonságosabb, ha otthon maradsz, azért ezzel rengeteg más probléma is a nyakunkba zúdul. Mert vannak olyan iparágak, amik egy időre szinte teljesen eltűnnek a süllyesztőben és olyan foglalkozásokból sincs kevés, amelyek esetében ki van zárva a home office.

Éppen ezért ebben a helyzetben főként a következők marcangolhatnak minket:

  • Egészségügyi aggodalmak: elkapod-e te vagy valamelyik szeretted a vírust? Hogyan védekezhetsz ellene? Mi lesz akkor, ha karanténba helyeznek vagy kórházba kerülsz? Mi lesz az idős rokonaiddal, barátaiddal? Mik a túlélési esélyeid?
  • A létbizonytalanság: lesz-e és ha igen, akkor meddig lesz munkahelyed, fizetésed?
  • Lakhatási kérdések: ez főleg akkor nagy dilemma, ha albérletben laksz és megszűnt a munkahelyed, vagy csökkentették a fizetésedet, így a bérleti díj, valamint a rezsiköltségek fedezése is nehézzé válik.
  • Magány vs. összezártság: a kényszerű összezártság hetei-hónapjai óhatatlanul felszínre fogják hozni a kapcsolataidban rejlő, idáig elfojtott vagy épp rejtett problémákat. Akár párkapcsolatokat, akár a szülő – gyerek, vagy épp testvéri viszonyt tekintjük.
  • Szociális lehetőségek beszűkülése: Ez az egyik legnehezebb kérdés, hiszen az olyan egyszerű kikapcsolódások, mint egy munkaidő utáni közös sörözés, vagy piknikezés a Normafánál, a mozi, a színház, a koncertek, de már a fodrászatok és kozmetikák szolgáltatásai is szinte elsőként estek ki a rostán. A családi-baráti vacsorákról, ünneplésekről nem is beszélve.

 

 

Nagy a teher a válladon, de egy kicsit azért könnyíthetsz rajta

A fenti kérdésekre sajnos nincsenek jó válaszaink és tanácsaink, hiszen nincs két tökéletesen egyforma élethelyzet, ráadásul ezen a téren felelőtlenség is lenne, bármit mondanunk. Ahhoz viszont, hogy hogyan tudod eltölteni a kényszerű bezártság hosszú-hosszú perceit úgy, hogy a karantén feloldása után ne a pszichiátria legyen a következő állomás, van néhány tipp a tarsolyunkban.

A produktivitással és a cselekvéssel ugyanis még te is felveheted a harcot a rossz napokkal és a tehetetlenség érzésével szemben. És persze olyan teendőknek is a végére érhetsz, amiket eddig csak halogattál.

De lássuk a tanácsokat:

  1. Az első és legfontosabb: fogadd el, hogy lesznek rosszabb napok is

Természetesen most mindenhonnan az ömlik ránk, hogy ezeket a heteket akár a magunk hasznára is fordíthatjuk, tanulással, önfejlesztéssel, sok-sok játékkal és az életünk későbbi újratervezésével. Ezekben természetesen van igazság, viszont egy pillanatig se érezd kellemetlenül magad amiatt, ha nem mindig tudsz pozitív maradni és időnként a rosszabb napok – negatív gondolatok is megtalálnak. Éld meg őket, utána viszont mondj búcsút nekik: arra azért figyelj, hogy ne ez az állapot állandósuljon.

  1. Gyúrj rá a beach body-ra: bár az edzőtermek bezártak, a mozgásra azért figyelj oda

Ha eddig is aktív, mozgással teli életet éltél, akkor a karantén valószínűleg sokkal jobban meg fog viselni, mint azt szeretnéd. Hiszen a legtöbb edzőterem bezárt és a személyi edzők sem végzik már a dolgukat – legalábbis face to face.

Azonban most nem megy ritkaságszámba, ha egy-egy edző ingyenes online órával lepi meg a közösségét, így érdemes ezeket a lehetőségeket kihasználni. Akkor sincs minden veszve, ha a te edződ még nem ennyire XXI. századi, hiszen néhány ásványvizes flakonnal (vagy kartonnal) is emelheted a súlyokat, de a társasház lépcsőjén is fel – alá nyargalászhatsz (persze szigorúan kesztyűben és maszkban), emellett a hosszú sétáktól és a futástól sem vagy eltiltva, ha tartod a 1,5 méteres távolságot másoktól.

A lényeg az, hogy ne mondj le a mozgásról a négy fal között sem, mert a kilók egyrészt könnyen rajtad ragadnak, másrészt a sport endorfint, vagyis boldogsághormont termel, ami a karantén idején kiváltképp jól fog jönni.

  1. A főzés öröme – edd magad egészségesre

Talán korábban inkább ételrendeléssel oldottad meg az étkezéseid nagy részét, vagy nem volt lehetőséged annyit főzni, amennyit szerettél volna. A karanténban viszont mindez megváltozik: most van időd elmélyedni a különböző alapanyagok, fűszerezések és receptek mesés, ínycsiklandó világában. Fedezz fel magadnak új ízeket és konyhákat, de add meg az étkezés módját is: teríts meg szépen, szánd rá az időt az étel elkészítésére és elfogyasztására is.

Ünnepeld meg, hogy van mit enned, hiszen ezzel sajnos nem mindenki van így. Ráadásul, ha magadnak főzöl és nem rendelsz, még az is fel fog tűnni, hogy milyen sokat spórolsz meg egy hónapban, ami ezekben a takarékosságra intő időkben azért nem jön rosszul. Plusz, ha otthon főzöl, tudod mi van az ételben: olyan étrendet állíthatsz össze, ami nemcsak ízletes, hanem egészséges is, így nem fogsz felesleges kilókat fölszedni.

  1. Arra a fránya rutinra neked is szükséged van

Korábban írtunk már arról, hogy egy bejáratott reggeli rutinra és a jól összeállított napirendre mindenkinek szüksége van – már csak azért is, hogy produktívan teljen a nap. Nincs ez másként a karanténban sem, főleg akkor, ha olyan szerencsés vagy, hogy home officeból dolgozhatsz.

A rendszerességre ebben a helyzetben is szükséged van, pont azért, hogy kevesebbet stresszelj és ne uralkodjon el rajtad a szorongás, a depresszió. Öltözz fel és tusolj le minden nap, mintha munkába mennél, majd oszd fel a napodat különböző szakaszokra, előre meghatározott célokkal.

Például reggel ess neki a kamratakarításnak, utána állj neki a munkának, majd a nap közepén dobj össze egy könnyű ebédet. Utána folytasd a munkát, de a délután és az este legyen a sporté, a pihenésé, a feltöltődésé. És persze az alvásra mindig fordíts elég időt.

  1. Maradj kapcsolatban – ne tűnj el szem elől

Néhányszor írtunk már arról, hogy a közösségi médiától való függés igazán egészségtelen helyzeteket is produkálhat. Most viszont, ezekben a kiélezett napokban pont ezek az online kapcsolattartási eszközök lehetnek a túlélésed legjobb eszközei.

Ott a Messenger, a Skype, a Facebook csoporton belüli élőzések vagy épp a Google Hangouts, amikkel egyszerűen tarthatod a kapcsolatot a családoddal, a barátaiddal és a kollégáiddal néhány virtuális meeting keretében. Élj ezekkel az eszközökkel, ne vágd el magad teljesen a külvilágtól.

  1. Kerüld el az unalmat

Ha már a főzésen, a sporton és a munkán is túlvagy, ráadásul már a lakás is csillog-villog és a hűtőben is feltöltötted a készleteket, de még mindig van egy csomó szabadidőd, akkor találd fel magad és űzd messzire az unalmat. Olvasd ki a megvett, de még érintetlen könyveket, pallérozd az elmédet néhány keresztrejtvénnyel és sudokuval. Írj naplót, hiszen néhány évvel később ezek is érdekes korrajzok lesznek.

Kezdj bele a Netflixen egy sorozatba, vagy nézd meg azokat a filmeket, amiket korábban tervbe vettél, de még nem jutott rá időd. Ugyanakkor ismét csak a közösségi médiára hívnánk fel a figyelmed, főleg a Facebookra: rengeteg zenekar tart online akusztikus koncertet vagy épp író, esetleg színész olvas fel estéről estére regényeket, míg az edzők például online jógaórákat vagy más edzéseket tartanak. De te is összeülhetsz a családdal vagy a barátokkal egy virtuális társasjáték-partira – házibulira.

  1. Ne halogass tovább, cselekedj

Ahogy a bevezetőben is írtuk, mindannyiunknak vannak olyan személyes dolgai, amiket valamiért mindig halasztásra került. Most ne sajnáld rá az időt, hiszen van belőle bőven! Fesd ki azt a fránya nappalit, szelektáld át a ruhatárad és rendezd át a lakást, ha úgy tetszik. Ha cselekszel, nem fogod tehetetlennek érezni magad.

Egy szó, mint száz: kerüld el, hogy az önkéntes karantén idején a depresszió, a szorongás vagy a túlzott stressz uralja a napjaidat. Ha külön támogatásra szorulnál ezekben a napokban, akkor próbáld ki az olyan stressz ellen bevethető étrendkiegészítőinket, mint például az Ashwagandha, a Rhodiola Rosea vagy a Ginzeng. Ezek mind olyan természetes anyagokból készült étrendkiegészítők, amelyek energetizálnak, száműzik a stresszt és nyugodtabbá tesznek – még a karanténban is.


[1] World Health Organization: Coronavirus - https://www.who.int/health-topics/coronavirus

[2] World Health Organization; Conovirus Q&A - https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

[3] Wordometers; COVID-19 CORONAVIRUS OUTBREAK -https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

[4] koronavirus.gov.hu: https://koronavirus.gov.hu/gyik

Close menu
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
97.85%
a vásárlók közül ajánlaná ismerősének ezt a boltot.
Elégedettség a bolttal:
Szállítási idő:
A bolt áttekinthetősége:
Ügyfélszolgálat/kommunikáció:
A(z) Vital-max.eu részt vesz az Árukereső Megbízható Bolt Programjában.