Mit kell tudni róla?
A Fenilalaninnek már a kimondása is okoz némi kihívást, így ebből is sejthetjük, hogy nem egy hétköznapi jelenséggel állunk szemben. Ő maga a fehérjéket alkotó 22 aminosav egyike. Esszenciális aminosav, mivel nem vagyunk képesek azt saját magunk számára előállítani, így táplálékból, illetve táplálékkiegészítőkből kell hozzájutnunk. Két formája van, az L-Fenilalanin és a D-Fenilalanin.
Az L-Fenilalanin a májban Tirozinná alakul, mely szintén egy fontos aminosav, amely pszichés hatást gyakorol a szerveztre. Ez a fehérjék szintetizálásához használt 20 aminosav egyike. Esszenciális aminosav, tehát Tirozint sem képes előállítani a szervezet. Fontos hatása, hogy csökkenti a stresszt, mivel hozzájárul az adrenalin termeléséhez. Hasznos még a megfázás, a kimerültség és a kialvatlanság kezelésében is. Képes elnyomni az éhségérzetet, és csökkenti a szervezetben eltárolt zsír mennyiségét.
Az L-Fenilalanin elsősorban a magas fehérjetartalmú táplálékokban fordul elő. Ilyenek a hús, a tejtermékek, a tojás, a mogyoró, a szója, a gabonafélék, a dió, a tökmag, a szezámmag és a mandula.
Miben segít nekünk?
Számtalan pozitív hatása van. Nézzük is, melyek ezek!
- Fájdalomcsillapító és antidepresszáns hatása van, melyet az endorfin hormon aktivizálásával ér el. Így azoknál is be szokták vetni, akiknél nem hatnak a hagyományos fájdalomcsillapítók. Az endorfint boldogsághormonnak is szokták nevezni, hiszen hatására kellemes boldogságérzet játja át testünket. Az endorfin az endogén opioid peptideket jelenti. Az agyban termelődő apró fehérjemolekula, melynek feladata a kémiai információk szállítása, a neurotranszmitterek által. Ha fájdalom, erős félelemérzet, vagy stressz éri el a gerincvelőt, akkor endorfint kezd el termelni a szervezet, melyek megakadályozzák az idegsejteket abban, hogy további fájdalomingert továbbítsanak. Az endorfin tehát képes a legnagyobb fájdalmakat, így akár a szülési fájdalmakat is jelentősen csökkenteni. Ha valakinek tartósan alacsony az endorfin szintje, annál depresszió és kimerültség jelentkezhet. Ellenben a normál, vagy magas szintű endorfin jótékony hatással van az immunrendszerre, csökkenti a stresszt és még az öregedési folyamatokat is hatékonyan lassítja. És hogy mivel növelhetjük az endorfin szintünket? A mozgással mindenképpen, legyen szó akár egy kimerítő edzésről, vagy akár szerelmeskedésről. Endorfint termel továbbá a csoki fogyasztása is, de azért, ha folyton az endorfintermelésre fogjuk, hogy csokit eszünk, és ettől jól elhízunk, az biztosan nem lesz az öröm forrása. Ellenben a napsütés szintén fokozza a boldogságérzetet, és ráadásul nem is hízlal.
- Jelzéseket közvetít az agy és az idegsejtek között, és segíti az idegrendszer optimális működését.
- Javítja a koncentrációs képességet.
- Aszkorbinsav hatására a Fenilalanin adrenalinná alakul, mely megemeli a vérnyomást, fokozza a pulzusszámot, növelve a testi és szellemi aktivitást. Szent-Györgyi Albert 1928-ban fedezte fel ezt az addig nem ismert vegyületet, melyet a paprikából vont ki. Az aszkorbinsav a C-vitamin alkotóeleme. Létszükséglet, hogy pótoljuk, hiszen nagyban felel az immunrendszerünk egészséges működéséért. Hiányában vérzékenység, gyulladások, a fertőzésekre való hajlam alakulhat ki. Természetes C-vitamin forrás a citrom, a narancs, a kiwi, a paradicsom, a paprika, vagy a csipkebogyó termése. Az aszkorbinsav nagyon sok mindenre jó a szervezetünk számára, így elengedhetetlen a bőr kollagén képzéséhez, gyorsítja a csontok és a fogak fejlődését, segíti a sebgyógyulást. Növeli a fehérvérsejtek számát, és fokozza működésüket, így azok képesek lesznek felvenni a harcot a testünket támadó vírusokkal szemben. Köszönhetően antioxidáns hatásának, eredményes a rák legyőzésében is. Az antioxidáns azt jelenti, hogy kémiailag alkalmas az aszkorbinsav szerkezete arra, hogy megkösse a rákkeltő anyagok szabad gyökeit. Mivel vízben oldódó vitamin, szemben a zsírban oldódó vitaminokkal, nem lehet túladagolni, hiszen a felesleges mennyiség a vizelettel távozik. Az egészséges táplálkozás fedezi a napi C-vitamin szükségletet, azonban mivel az igazán kiegyensúlyozott táplálkozás igen ritka, érdemes mesterséges úton is pótolni azt.
- Gyakran használják éhségérzet csökkentésére is, így kiváló fogyókúrás szerként is. Ezt úgy tudja elérni, hogy serkenti az éhségérzetért felelős hormonok működését, ezért úgy érezhetjük, hogy jóllaktunk. Sokan ott rontják el a fogyókúrát, hogy éheztetik magukat, majd hirtelen rájuk tör az éhségérzet, és nem bírnak határt szabni az evésnek. Mindezért pedig egy hormon, a ghrelin a felelős. Ez a gyomorban termelődik, leginkább is akkor, amikor az üres. A feladata, hogy üzenjen az agynak, hogy ideje táplálékot magunkhoz venni. Emellett a zsírszövetben raktározza az energiát és aktiválja az agy jutalmazó rendszerét. Amikor végre célt ér, és elkezdünk táplálkozni, hamarosan meg fog jelenni a jóllakottság érzését okozó hormon, a leptin. Amikor elkezdünk enni, a ghrelin nem azonnal áll le, hanem szépen lassan tűnik el. De csak egy időre, mert amint újra kiürül a gyomrunk, megint elő fog jönni. Éppen ezért sokkal jobb az a fogyókúrás módszer, amikor nem éheztetik magukat, hanem megadott módszer szerint étkeznek, hiszen úgy elkerülhető az erős éhségérzet és az attól kialakuló nagy mennyiségű evés.
- A szemnek is nagy szüksége van rá, hiszen hiánya okozza a szürke hályog megjelenését. A szürke hályog, vagyis a katarakta, aminek csak a neve ilyen aranyos. Maga a betegség sajnos egyáltalán nem kedves, ráadásul csakis műtéttel kezelhető. Hatására a szemlencse olyan mértékben homályosodik el, hogy az már nagy mértékben akadályozza a látást. Gyakran mindkét szemet érinti, de sokszor eltérő mértékben. Előfordulási esélyét jelentősen megnöveli a cukorbetegség, a korábbi szemsérülések, a tartós szteroid szedése, illetve az öröklött hajlam.
- Kifejezetten jó az izületi fájdalmak csökkentésében.
- Javítja a bőr állapotát, hiszen hozzájárul a bőr endogén anyagainak termeléséhez. Ilyenek a kollagén, az elasztin és a melanin. Bőrünk öregedéséért nagyban felel életmódunk, és belső folyamatok is. Az öregedés jeleire három összetevő van nagy hatással. Ezek a bőr középső rétegében található, a feszességért felelős kollagén, a bőr rugalmasságát támogató elasztin és a felső rétegben a nedvességért felelős hialuronsav.
A Fenilalaninből is megárt a sok
Természetesen nem létezik olyan aminosav, amelyből korlátlanul fogyaszthatunk, mindenféle káros mellékhatás nélkül. A Fenilalanin napi ajánlott adagja 500 mg. A túlzott fogyasztása ingerlékenységet, álmatlanságot, agresszivitást okoz, továbbá csökkenti a szervezet szerotonin és cisztein szintjét. Felszívódását csökkenti a koffein.
A fenilketonuria egy aminosav anyagcserezavar, melyet a Fenilalanin hidroxiláz nevű enzim hiánya okoz. [1] A betegségre vonatkozó PKU szűrés kötelező az újszülöttek körében, de már a várandósság alatt is kimutatható. A betegség hatására a Fenilalanin a Fenilalanin hidroxiláz hiányában lebontatlanul marad, és létrejön a fenil-acetát, mely felszaporodik a vizeletben és a verejtékben. Felhalmozódva idegrendszeri tüneket okoz, és károsan hat az agy fejlődésére.
Hogy ki tudd használni az L-Fenilalanin jótékony hatásait, kérd ki szakember véleményét.
Ha szeretnéd javítani a hangulatod, csökkenteni a stresszt, szebbé tenni a bőröd, akkor próbáld ki az L-Fenilalanin port.
[1]https://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/fenilketonuria/638