Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

L-Glutamin:Az agy alternatív üzemanyaga

L-Glutamin:Az agy alternatív üzemanyaga
Lényegében ha extra glutamint juttatunk a szervezetünkbe, az azzal jár, hogy a glutaminsav utat tör magának az agyhoz, mivel a glutamin az egyike azoknak az aminosavaknak, amik az agy üzemanyagaként hatnak. (A másik ilyen még a glükóz.) Ez után az anyag képes felszedni az agyban és a testben száguldozó ammónia molekulákat, amiket aztán L-Glutaminná alakít.

Nagyon sok olyan nootropikum, immunrendszer erősítő és étrendkiegészítő-izomnövelő létezik, aminek a fő alkotóeleme a testben is megtalálható, tehát igazából egy bennünk is létező anyagot fogadunk magunkba, teljesen természetes és tiszta módon.

 

A Glutamin egyike annak a húsz aminosavnak, ami kvázi építőeleme a tesünkben lévő proteineknak. Ugyan nincs rá szükségünk nagy mennyiségekben – részben mert a testünk is előállítja a szükséges mennyiséget – viszont rettentően jól tud jönni némi extra löket egy erősebb edzéstervhez vagy versenyek előtti felkészüléshez, mivel elősegíti az izmok növekedését, viszont csökkenti az esélyét az izomtömeg csökkenésének. Ez mellett még az izomregenerációt is elősegíti, ami csak egy további pozitív addíció.

 

De a fizikiai erőnlét megnövelése mellett természetesen van még egy nagyon fontos hatása, hiszen az agyra ugyanolyan erősen hat, mint a izomnövelésre. Mivel nagyon megerősíti az immunrendszer erősségét és a vércukor szintjét karban tartja, a testben sokkal több energia fog generálódni, ami jó hatással van az agyműködésre.

 

A Gutamin hatásai

Lényegében ha extra glutamint juttatunk a szervezetünkbe, az azzal jár, hogy a glutaminsav utat tör magának az agyhoz, mivel a glutamin az egyike azoknak az aminosavaknak, amik az agy üzemanyagaként hatnak. (A másik ilyen még a glükóz.) Ez után az anyag képes felszedni az agyban és a testben száguldozó ammónia molekulákat, amiket aztán L-Glutaminná alakít.

 

Ha esetleg valakinek nincs elég glutaminsav a szervezetében az elképzelhetőleg agykárosodáshoz vezethet az ammónia túltengése miatt. Ez persze viszonylag ritka, és csak nagyon súlyos esetekben fordul elő.

 

A glutamin segít megregulázni a sav-bázis egyensúlyt a májban, főleg azzal, hogy segíti az ammónia előllítását, valamint ammóniát szállít szerte a testben, oda ahol szükség van rá.

 

 

 

A megnövekedett glutamin aktivitás nem csak a memóriát erősíti meg, hanem olyan alap kognitív funkciókat is, mint az érvelés, folyékony beszéd és a kreativítás, így egy egyetemi előadás, vagy egy projektmunka bemutatása előtt például remekül jön. De ez még nem minden, hiszen ezek mellett segíti a relaxációt, a fókuszt, ami ezekben a helyzetekben külön jól jön, aztán este pedig az alvást is elősegíti, hogy egy nehéz nap után kellemes pihenésben legyen részünk.

 

Proteinépítő jellege fontos az anabolikus folyamatokban. Igazából ha a glutamin fogyasztása pont egy olyan időszakra esik, amikor kifejezetten kemény tréning folyik, akkor sokkal jobban és könnyebben épülnek ki új izmok a szer hatására. Ez úgy történik, hogy növeli a szervezet nitrogénszintét a testünkben lévő sejtekben, így elősegíti a proteinszintézist.

 

De nem csak azok használják a glutamint akik éberebbek vagy erősebbek akarnak lenni, hanem azok is, akik átestek egy sebészeti beavatkozáson vagy műtéten. Legyen akár égés, vagy bármilyen seb, a glutamin sokat tesz a gyógyulási szakasz felgyorsulásához. Érdemes a felépülés után is szedni egy ideig, hiszen az ágyhozkötöttség után az immunrenszer legyengülhet, a glutamin pedig remekül segít megerősíteni, és régi formájába rázni azt.

 

Van mellékhatása a Glutaminnak? 

Ugyan a glutaminnak nincsenek ismert mellékhatásai, ami tökéletesé teszi, mégis szeretnénk felhívni arra a figyelmet, hogy a követekező felhasználók inkább keressenek mást helyette: terhes és szoptató anyák, súlyos máj- és vesebetegségben szenvedők, nátrium glutamátra érzékenyek, pszichés problémákban szenvedők és gyomorfekélyesek.

 

Glutamin adagolása

Hatékony adagolása napi 5 és 15 gramm közé tehető. Ez a kutatások szerint az optimális mennyiség, de a legtöbb szakértő véleménye szerint ez már túl sok, és inkább az 1 és 5 gramm közötti mennyiséget javasolják napi bevitelre.

 

Természetesen mindenkinek más a teste és a preferenciái, így a legkevesebbtől kell elkezdeni a bevitelt és úgy haladni felfelé, hogy a felhasználó megtalálja magának a pontos mennyiséget.