A magnézium pozitív hatásai a stresszel és szorongással szemben megkérdőjelezhetetlen, ennek ellenére Magyarország felnőtt lakosságának közel 75%-a szenved magnéziumhiánnyal.
Íme 8 ok, amiért érdemes észben tartanod napi magnéziumszükségleted kielégítését.
Mi is az a magnézium?
A magnézium egy létfontosságú ásványi anyag mely a stressz és szorongás enyhítése mellett több mint 600 metabolikus funkcióhoz nélkülözhetetlen.
Esszenciális léte ellenére az elmúlt 50 évben az átlagos felnőtt napi magnéziumbevitele lecsökkent, míg a depressziósok és pánikbetegek száma drasztikusan megemelkedett.
Ez a korreláció persze nem véletlen, hisz egyre többünknek nincs ideje odafigyelni a helyes táplálkozásra, pedig mentális egészségünk megőrzése érdekében szükségszerű a napi magnéziumszükséglet kielégítése.
A magnéziumhiány leggyakoribb tünetei:
-
zavaros elmes, koncentráció hiány
-
fáradság, álmatlanság
-
„nyugtalan láb” szindróma
-
gyakori izomgörcsök
-
sötét karikák a szem alatt
-
szorulás
-
koffein addikció
-
általános gyengeség
-
pánikrohamok
-
alacsony vércukorszint
-
alacsony vérnyomás
-
gyakori fejfájás
-
gyakori szédülés
-
palpitáció
A magnézium stressz és szorongásoldó hatásának 8 módja:
-
A magnézium megemeli a nyugtató gamma-amino-vajsav szintjét.
A GABA (gamma-amino-vajsav) egy inhibitor neurotranszmitter mely segíti az agy „lelazulását”.
Mikor úgy érzed, hogy túlságosan „pörög” az agyad és nem vagy képes ellazulni, esélyes hogy alacsony GABA szinted a felelős. Ez persze intenzív munkavégzés során előnyös lehet, de ha épp pihenni akarsz vagy koncentrálnod kell, az alacsony GABA szint könnyen az utadba állhat.
- A magnézium csökkenti a szervezet kortizol szintjét.
Stresszes helyzetek során szervezetünk stresszhormonokat, vagyis kortizolt szabadít fel mely felkészíti a szervezetet a stresszes szituáció felszámolására.
A probléma ott kezdődik, mikor folyamatosan stresszes szituációkban találjuk magunkat, mely hatására kortizol szintünk elszabadul mely idővel depresszióhoz és pánikbetegséghez vezethet.
A magnézium korlátozza a felesleges kortizol felszabadulását és agyba jutását így csökkentve a krónikus szorongás és stressz kialakulását.
-
A magnézium mint gyulladásgátló.
Kevésbé ismert tény, hogy a krónikus stresszért nemcsak a megnövekedett kortizol szint, hanem a krónikus gyulladások is felelnek.
Kutatások bizonyítják, hogy a magnéziumhiány megduplázza a gyulladáskiváltó markerek, a citokinek számát a szervezetben melyek memóriazavarhoz, depresszióhoz, skizofréniához, és apátiához vezethet.
-
A magnézium segít a nehézfémek eltávolításában.
Sok nehézfém, pl.: a higany, alumínium és az ólom egyéb neurológiai betegségek mellett a pánikbetegség kialakulásához is vezethet.
Ezek a nehézfémek a szervezetbe kerülve képesek átjutni a vér-agy gáton de ez megelőzhető hála a magnézium természetes detoxikáló hatásának.
Sajnos a vár-agy gáton átjutott nehézfémeket már a magnézium sem képes eltávolítani szervezetünkből, ezért érdemes minél előbb gondoskodnunk a megfelelő napi magnéziumbevitelünkről.
-
A magnézium hozzájárul a neuroplaszticitáshoz.
Az agyad azon képességét, hogy képes magát „megjavítani”, új agysejteket termelni és új neuronpályákat létrehozni, nevezzük neuroplaszticitásnak.
A magnézium azon kevés tápanyagok közé tartozik, melyek javítják agyad neuroplaszticitását így javítva kognitív képességeidet.
-
A magnézium segít a depresszió elleni küzdelemben.
Ha pánikbeteg vagy, statisztikailag szignifikáns esélye van annak, hogy depressziótól is szenvedsz, hisz ez a két betegség gyakran jár kéz a kézben, a magnézium szerencsére mindkettő ellen hatásos.
Kutatások bizonyítják, hogy a magnézium hatékony antidepresszáns, mivel megemeli a szervezet szerotoninszintjét.
-
A magnézium stabilizálja a vércukorszintet.
A magnézium segít a vércukorszint stabilizálásában ami igazán jó hír agyunk számára.
Agyunk működése során glükózt vesz fel a véráramból, alacsony vércukorszint esetén ugyanakkor muszáj kortizolt és epinefrint felszabadítania a megfelelő működés érdekében. A hirtelen megnövekedett kortizol és adrenalinszint miatt könnyedén kialakulhat az úgynevezett glikémiás roham. Kutatások kimutatták, hogy napi 340mg magnézium számottevően csökkenti a glikémiás roham kialakulásának esélyét.
-
A magnézium javítja életminőséged.
A napi magnéziumszükségleted fedezésével javul kedélyállapotod, koncentrációkészséged, energiaszinted és alvásod minősége is.
A magnéziumhiány okai:
A manapság tapasztalható drasztikus magnéziumhiány modern életmódunkból következik.
Míg 100 évvel ezelőtt az átlag magyar 500mg magnéziumot vitt be naponta, manapság ez a mérték a 200mg-hoz közelít.
Ezt a drasztikus csökkenést a feldolgozott élelmiszereknek, a túlzott alkoholfogyasztásnak, és a krónikus stressznek „köszönhetjük”.
A feldolgozott élelmiszerek általában rossz alapanyagokból készülnek melyek tápértéke tovább romlik a gyártási eljárást követően.
Magnéziumszükségletünk fedezése érdekében érdemes minél többet fogyasztani az alábbi ételekből:
-
mandula
-
spenót
-
kesudió
-
teljes kiőrlésű gabonapehely
-
szójatej
-
fekete bab
-
edamame
-
teljes kiőrlésű kenyér
-
avokádó
-
mogyoróvaj
A magnézium pótlásának egy másik hatékony módja a jó minőségű ásványvíz rendszeres fogyasztása. Vásárlás előtt gondoskodjunk róla hogy ásványvizünk legalább 50mg/L magnéziumot tartalmaz.
A legjobb magnéziumot tartalmazó étrend-kiegészítők:
A legjobb étrend-kiegészítő kiválasztása pofonegyszerűnek tűnhet, pedig nem az, sőt, a rossz magnézium szedése akár beteggé is tehet.
Vegyük például a magnézium-szulfátot, mely meleg fürdővel kombinálva segít az izomláz enyhítésében, belsőleg alkalmazva ugyanakkor hasmenést okoz és akár mérgezéshez, hypermagnéziához is vezethet.
Nem mindegy, hogy milyen magnéziumot mikor szedünk, íme néhány példa:
-
magnézium karbonát: savkötő, erős hashajtó hatás
-
magnézium citrát: a legnépszerűbb étrend-kiegészítő, enyhe hashajtó hatás
-
magnézium laktát: nyugtató és stresszoldó hatású
-
magnézium glicinát: nyugtató hatás
-
magnézium-hidroxid: savkötő, hashajtó hatás
-
magnézium taurát: nyugtató hatás, magas vérnyomást, aritmiát okozhat
Dózisok:
A szorongás és depresszió enyhítése mellett a magnézium segíthet az ADHD, bipoláris affektív zavar és a skizofrénia megelőzésében is.
-
Férfiak számára a napi minimális magnéziumszükséglet 420mg
-
Nők számára a napi minimális magnéziumszükséglet 320mg
Dr. Carolyn Dean a "Magnesium Miracle" szerzője és elismert kutató szerint a napi szüksgélet a depressziótól és szorongástól szenvedőek számára: 800mg
"A legjobb étrend-kiegészítő a depresszió és szorongás kezelése kétségtelenül a magnézium. Tapasztalataim szerint ha a betegnél nem működik a magnézium, legtöbb esetben egyszerűen csak nem szedett be eleget" -állítja Dr. Dean könyvében.
Több szakember szerint a legjobb hatás érdekében érdemes többfajta magnéziummal fedeznünk napi szükségletünket pl.: magnézium laktát a mentális egészségért, magnézium citrát az általános szükséglet fedezésére.
A magnézium lehetséges mellékhatásai:
A magnézium szedésének leggyakoribb mellékhatása a hasmenés mely főleg a rosszul felszívódó magnéziumoknál, a magnézium-oxidnál és a magnézium szulfátnál jelentkezik.
A magnézium ronthatja a antibiotikumok, vérnyomásgyógyszerek és izomrelaxánsok hatékonyságát, ha ilyen gyógyszereket szedünk akkor mindenképp egyeztessünk kezelőorvosunkal a magnéziumszedést megelőzően.