Leírás
A ligetszépeolajat hideg préseléssel nyerik ki a parlagi ligetszépe magjából. Mivel a növény magjai rendkívül aprók, a ligetszépeolaj a világ egyik legdrágább olaja. A növény Amerika északi vidékein őshonos, az indián népi gyógyászat évszázadok óta alkalmazza bőrproblémák, sebek, gyulladások kezelésére és enyhítésére. A növényt a nagy földrajzi felfedezések korában kereskedők hozták be Európában, ahol először Angliában, majd a kontinens többi részén is elterjedt.
A ligetszépeolajat elsősorban magas antioxidáns tartalma miatt kedveljük, mivel semlegesíti szervezetünkben a szabadgyököket, lassítva az öregedési folyamatokat.
Felhasználási módjai:
Krémekben, kozmetikumokban: arckrémekben, testápolókban, ajakbalzsamokban, kézkrémekben. Magas antioxidáns tatalmának köszönhetően semlegesíti a szabadgyököket, lassítja a bőr öregedési folyamatait és feszesíti azt.
Fogyás után: a fogyás során megereszkedett bőr feszesebbé tételéhez is kiváló segítséget nyújt. Alkalmazzuk testápoló krémünkbe keverve vagy önmagában, masszázsolajként.
Ekcémás, pikkelysömörös bőrre: a ligetszépeolaj a legérzékenyebb bőr ápolására is alkalmas, nyugtatja, revitalizálja és hidratálja a bőrt, csökkenti a gyulladást.
Natúrkozmetikumok készítésére: önmagában vagy illóolajokkal társítva alkalmazhatjuk natúr szappan és egyéb kozmetikumok készítésénél.
Hajápolásra: elsőssorban a töredezett, száraz, fénytelen haj ápolására alkalmazható. Tipp: oszlassunk szét a tenyerünkben fél kiskanálnyi mennyiséget, majd finoman dörzsöljük be a hajvégekbe. Alkalmazhatjuk száraz és nedves hajon is, nem igényel öblítést. Ismételjük meg hetente két-három alkalommal.
Körömápolásra: a törékeny töredező, felszíni sérüléseket szenvedett körömbe és a körömágyba masszírozva erősíthetjük körmeinket, csökkenthetjük a körömágy szárazságát és gyulladását, és erősebb, fényesebb körmöket nyerhetünk vele.
A száraz bőr ápolására: a test teljes felületén alkalmazhatjuk testápolóként önmagában vagy a kedvenc testápoló krémünkbe keverve. Különösen ajánljuk az őszi és téli időszakokban a hideg és a környezeti ártalmak során károsodott bőr ápolására.
Bőrfeszesítésre: a ligetszépeolaj feszesítő hatását élvezhetjük a dekoltázs, a comb és a hajtájék területén, illetve a fogyás során megereszkedett bőrön.
Anti-aging kozmetikumokban: a ligetszépeolaj esszenciális zsírsavakban gazdag, így rendkívül jó bőrápoló tulajdonságokkal rendelkezik. Hatékonyan alkalmazható a finom szemkörnyéki és szájkörnyéki ráncok halványításában, a szem érzékeny őrének ápolásában, a szem alatti karikák halványításában. Természetes zsírsavai feltöltik, feszesebbé és üdébbé teszik a bőrt. Természetes linol- és linolénsav tartalmának köszönhetően meggátolják a bőr vízvesztését, ezáltal csökkentve az öregedési folyamatokat.
Problémás arcbőrre: használata elsősorban az ekcémás, viszkető, érzékeny bőr esetén jelenthet segítséget. Gyulladáscsökkentő és hidratáló hatásának köszönhetően csökkenti a tüneteket, megnyugtatja és revitalizálja az arcbőrt.
Masszázsolajak, masszázskrémek készítésére: más bázisolajokkal és illóolajokkal kombinálva kellemes illatú, feszesítő hatású masszázsolajat készíthetünk belőle. A masszázzsal serkenthetjük a vitaminok bőrbe jutását, javítva azok hatékonyságát.
Ellenjavallat: a ligetszépeolaj alkalmazását ötéves kor alatt nem ajánljuk, mivel nem tud felszívódni a fogváltás előtt állók szervezetében.
Előállítás: préseléssel
Összetétel, hatóanyagok: linolsav és a gamma-linolénsav, esszenciális zsírsavak (Omega 3 és Omega 6 zsírsav), F-vitamin
Érdekességek a ligetszépeolajról:
A ligetszépe (oenotherae biennis) eredetileg Amerikában őshonos gyógynövény, mely a nagy földrajzi felfedezések során érkezett Európába. Angliában „a király mindent gyógyító szere” néven emlegették, egyrészt széleskörű gyógyhatása miatt, másrészt nagyon magas ára miatt. A korszakban a ligetszépeolaj ugyanolyan luxuscikknek számított, mint a kávé vagy a selyem. A ligetszépeolajnak napjainkban is rendkívül költséges az előállítása, így a világ legdrágább olajai közé tartozik.