Ebben a cikkben egy olyan megdöbbentő újdonságot szeretnék bemutatni a nagyvilágból, mely a fejlődés eredménye és a jövő megoldása.
Ilyen irányba fejlődik világ.
A hús új élete -avagy válasz a növekvő húskeresletre
Tudtad? Már mesterségesen is elő tudunk állítani húst. Hihetetlen, de manapság egyetlen állat levágása nélkül is lehet biztonságos étkezési húst termelni. Az első szintetikus steaket egy hamburgerben szolgálták fel egy laboratóriumban. Az elkövető Dr. Mark Posté, aki a Maastrichti Egyetem kutatócsoportja élén alkotta meg nagy művét.
A kutatás két évet vett igénybe, és 300.000 dollárba került. Azóta nem lehetetlen annak a gondolata sem, hogy hamarosan tömegek fognak szintetikus vacsorából lakmározni. Ki tudja, talán küszöbön a mesterséges húsgyár
2016-ban A Memphis Meats nevű vállalat kezdett el őssejtekből előállítani laboratóriumi marhahúsgolyót. Az a hír járja, hogy Londonban viszonylag ízlett a kiválasztott szerencséseknek. A recept: marhából, fehér-kék belgából és az akvitániai szőkéből őssejteket (totipotens) nyertek ki, és ezekből néhány hét alatt 20 ezer izomrostot verbuváltak. A végeredményt színezték céklalével, és ízesítették.
Azóta olyan szintetikus termékeken dolgoznak, mint a pulyka, a hal, a tej, a tojásfehérje, a zselatin, és az állatbőr.
Miért kellene neked is műhúst enned?
Ha
- erkölcsi okokból gyűlölöd a húst (állattartás milyensége, antibiotikumokkal telített húsok, állatok leölése),
- esetleg egészségtelennek tartod (telített zsírok, fertőző baktériumok - az USA-ban az élelmiszertől kapott fertőzések 29 százalékáért a húsok felelnek),
- vagy az üvegházhatású gázok kibocsátását szeretnéd csökkenteni, akkor neked jó okod van rá, hogy a műhús válaszd.
A tudósok szerint a laboratóriumi húsba is lehet ám majd egészséges zsírokat és vitaminokat fecskendezni, és olyan különleges húsokat is kipróbálhatunk, amelyekről korábban még csak nem is álmodtunk volna. Mondd, mit szólnál egy Panda-burgerhez?
Szerinted is jó választás a műhús az emberiség számára ökológiai szempontból?
Vajh, mikor haraphatok már bele egy laborburgerbe?
Mire várnak még? Gyakorlatilag arra, hogy ezt az új technikát fel tudják emelni élelmiszeripari szintre, és csökkenjenek az előállítási költségei. Szerinted mennyit kell várni addig, hogy mesterséges húst tudjunk vásárolni? Ízlik majd a „hamis” kolbász és steak annyira, mint az igaziak? Egyáltalán fogja őket valaki vásárolni? Ezek olyan kérdések, amelyek mindannyiunkat érdekelnek.
Az előzetes prognózisok szerint 2020-ra versenyképes lesz a műhús termékek ára. Az álhús bizniszbe már olyan tőkeerős befektetők is beszálltak, mint például Szergej Brinnel, Bill Gates, és Richard Branson.
A kérdéssel már az amerikai képviselőház is foglalkozik, mivel egy javaslatban arra kérik őket, hogy a földművelésügyi minisztérium dolgozza ki a laborokból kikerülő állati szövetek forgalomba hozatalának feltételeit.
Egy kis érdekesség: a húsok előállításához egy bioreaktor szükséges. Ez tulajdonképpen egy high-tech tartály, amely tökéletes feltételeket biztosít a sejtek stimulálásához, és növekedéséhez.
A legnagyobb létező bioreaktor 25 ezer liter űrtartalmú, és 10 000 ember táplálására alkalmas.
Átalakíthatja az ízlésünket
A kóstolók szerint a műhús kissé száraz, és íztelen, de azért határozottan hasonlít az igazira. Ám az, hogy nulla zsír- és kötőszövet tartalommal rendelkezik, igencsak levon az élvezeti értékéből. Az állaga a darált húsra emlékeztet. A kutatók szerint az az elsődleges, hogy ehető fehérjét termeljenek, és csak utána fognak törődni az ízesítéssel.
Egyébként ha nem jön be ez a verzió, akkor választhatod a génmódosított növényekből készült húst is.
Ki tudja, talán megéred még te is, hogy műhúst kapj a hamburgeredbe egy gyorsétteremben?
Az biztos, hogy kíváncsiságból mindannyian megkóstolnánk a laborburgert, de az igen kérdéses, hogy vajon ízlene is-e, vagy sem.
Szerintünk az emberteremtés kísérlete után ez egy igazi frankenételnek fog hatni...