Mindenki szeretné megélni az időskort, de egyben tartunk is tőle. Azaz általában nem az időskortól félünk, hanem a inkább a demenciától, vagy az emlékezetvesztéstől tartunk . Az a kép alakult ki bennünk, hogy amikor idősek leszünk, és buták, akkor bedugnak bennünket egy idősek otthonába, és vége az életünknek. Az, hogy ezt így hisszük, az ageizmus csapdája.
Mi az ageizmus?
Az ageizmus az életkor alapján való diszkrimináció és előítélet-alkotás.
Aki attól tart, hogy a megörögedés egyet jelent az idősek otthonával, annak figyelmébe ajánlom a statisztikákat, miszerint a szépkorúaknak csupán elenyésző százaléka él idősek otthonában.
Az ageizmust a tagadás táplálja: pedig ha hisszük, ha nem, egyszer mi is idősek leszünk. Ezért próbálunk meg jóval fiatalabbnak látszani a korunknál, és szedünk mindenféle csodabogyót. Pedig a testünk így is, úgyis változik.
Amikor túl idősnek, vagy túl fiatalnak tartanak bennünket valamihez, csak mert annyi idősek vagyunk, amennyik, az bizony diszkrimináció. Az ageizmust, csak mint a többi „izmust”, a társadalom hozta létre. Sajnos az előítéletek egymás ellen fordítanak bennünket, de szerencsére megváltoztathatóak.
Ugyan nem születünk ageistának, de az idős korra vonatkozó attitűdök folyamatosan ömlenek be az életünkbe a médiából, és a tömegkultúrából.
Persze, az is ageizmus, amikor az idősek panaszkodnak az Y generációra, és kritizálják a fiatalok külsejét, valamint életstílusát.
Még Hollywood sem kivétel az ageizmus csapdája alól: a legjobb filmre jelölt filmekben szereplőknek mindössze a 12 százaléka volt 60 éves vagy annál idősebb.
Te is hallottál már olyat, hogy a ráncok csúnyák, és hogy az időskor a lehető legrosszabb, ami történhet az emberrel?
Nézzük, milyen téveszmék keringenek a köztudatban az idősebb korosztállyal kapcsolatban!
"Az idős emberek azért depressziósak, mert idősek és hamarosan meghalnak."
A boldogság U alakú görbéje, amit számos kutatás alátámasztott már, minden embernél ugyanolyan. A helyzet az, hogy minél idősebbek az emberek, annál kevésbé félnek a haláltól, és valójában akkor a legboldogabbak, amikor az életük már kiteljesedett.
"Az idősek feledékenyek, és állandóan betegek"
Ugyan az igaz, hogy az életkor előrehaladtával több esélyünk van például feledékenynek lenni, vagy épp gyakrabban magunkat betegnek érezni, de ez nem feltétlenül az időskor számlájára írható. Az is lehet, hogy fiatalon nem becsültük meg eléggé az egészségünket…
"Szegényen, és elhanyagoltan élnek"
Az időskort nem muszáj félelmekkel telve élni. Nem kell állandóan arra gondolni, hogy idősen majd nem lesz pénzünk, nem törődik velünk senki, és betegek leszünk. Apropó, hallottál már arról, hogy a félelmek is megbetegítenek?
Az ageizmus börtöne
Ha körülvesz bennünket az ageizmus börtöne, akkor sokkal nehezebbnek élhetjük meg az időskort, mint amilyen az valójában
Igen, előfordulhat, hogy hatvanon túl már nehezebben megy a lépcsőzés, nem olyan könnyű elolvasni egy újságcikket, de ez nem szégyen. A ráncokat a bőrápolási piac mondta először csúnyának, és a változókori tünetek kezelését is a gyógyszeripar táplálja.
Az öregedés nem probléma, és nem betegség, hanem egy természetes folyamat, amely egy életen át tart. Ahhoz azonban, hogy ezt mindenki megértse, meg kell változtatni a kultúrát.
A koralapú diszkrimináció a munka világában is megfigyelhető, és számos személyi és gazdasági következményt von maga után. A negyvenen túli korosztályt már alig akarják felvenni valahová friss álláskeresőként. Pedig az idősebb dolgozókkal szemben támasztott klisék nem állják meg a helyüket. Ráadásul mind a munkamorálnak, mind a hangulatnak jót tesz, ha egy cég dolgozói struktúrája minél sokszínűbb.
Tudtad, hogy az időskori céltudatosságnak az egyetlen gátja az a kultúra, mely szerint az idősek lassúak, mogorvák és ügytelenek? Ha valakivel eszerint bánunk, automatikusan rosszabb lesz a beszéde, vagy a mozgása.
Példaértékű, hogy a WHO globális kezdeményezést indít az ageizmus ellen, mely egy úttörő tevékenység az egészséges élettartam növelésében. Ha nem teszünk valamit, a nők mindenhol a világon abban a tudatban fognak élni idősebb korukban, hogy csak az alacsonyabb rendű változatuk saját maguknak. Ennek a felfogásnak a közérzetük, az egészségük, és a jövedelmi viszonyuk is a kárát látja.
Az ageizmushoz való ragaszkodás helyett jobban járnánk, ha beletörődnénk a megváltoztathatatlanba, és elkezdenénk ünnepelni azt, hogy képesek vagyunk fejlődni és alkalmazkodni az életünk során. Nem egészséges úgy leélni az életet, hogy félünk a jövőtől.
Formáljuk jobb hellyé a világot!
Szerencsére idősebb korban is lehetünk kreatívak, és energikusak a mindennapokban, lehet jó a hangulatunk, és a memóriánk is.