Te melyik típushoz tartozol? Az vagy, aki zömmel azt kérdezi az embertársától, hogy „Mit tehetek érted?”, vagy az, aki így szól: „Mit tehetsz te én értem?”
Mindannyian besorolhatóak vagyunk valamelyik fő csoportba, mely szerint vagy adakozóak, vagy haszonlesők vagyunk.
Neked mi a mozgatórugód, mi alapján működsz együtt másokkal?
Az, hogy hogyan bánunk másokkal, nagy mértékben meghatározza a stílusunkat, és azt, hogy társaink hogyan gondolkodnak rólunk.
Az adás-elvétel belső motívum. Az határozza meg, hogy mik számítanak értéknek számodra, és hogy mik a szándékaid másokkal kapcsolatban.
A nárcisztikus Haszonlesők
Ők azok, akik nem igazán képesek magukba szállni. Nem feltétlenül született nárcisztikusak, lehet csak olyan adakozó típusú emberek, akik nagyon pórul jártak régebben.
Vigyázat! A Haszonlesők sokszor jómodorúak, szívélyesek, barátságosak, kedvesek, udvariasak.
Ám hiába is gondoljuk azt, nem ők teljesítenek a legjobban a munkahelyükön: felfelé még gyorsan ível a karrierjük, de ugyanolyan gyorsan alá is hullanak.
Gyomláld ki a Haszonlesőket!
A probléma a Haszonlesőkkel az, hogyha akár csak egy ilyen típusú ember is bekerül egy csapatba, az Adakozók nem fognak többé adakozni.
Akik viszont jól együttműködnek egymással, azok a Játékosok és az Adakozók.
Az az arany középút – A játékosok víg mezsgyéje
A jó hír az, hogy a legtöbben valahol a skála középen helyezkedünk el, azaz adunk és elveszünk. Próbáljuk megtartani a szemet-szemért kényes egyensúlyát, már csak a saját lelki békénk megőrzése végett is.
Ezen csoport tagjai mindig taktikáznak, és törekszenek a biztonságra. Számukra ez az élet leghatékonyabb, legtermékenyebb módja.
A produktivitás mindent elárul
A sajnálatos tény az, hogy az adakozó típusú emberek teszik le az asztalra a legkevesebbet egy-egy nap folyamán a munkahelyükön.
Az ok általában pont a személyiségükben van elrejtve: mivel folyton a kollégáik segítségére sietnek, és bevállalnak beugrós feladatokat is, a saját feladataikra már alig jut idejük, és energiájuk. Lassúak, enerváltak, szétszórtak, és mindezt azért, mert szeretnek másokon segíteni.
„Buzgómócsing” típusú értékesítő vagy? Akkor számolj rá, hogy mindig neked jut majd a legalacsonyabb árbevétel. A nagylelkűség ezen a pályán nem mindig fizetődik ki…
Az adakozók jobbá teszik a világot
Ám ha nem is a világot, a céget, ahol dolgoznak, biztosan.
Áldozatukért (a tudásmegosztásért, és mentorálásért) cserébe a szervezet mind profit, mind ügyfél-elégedettség, és munkaerő-megtartás szintjén jobban teljesít. Sőt, még a működési költségek is alacsonyabbak.
Ám amíg támogatják, és fejlesztik a csapatot, folyamatosan szenvednek. Ez viszont nagyon nem jó a számukra.
A legjobban teljesítők
A jó hír az, hogy ugyan az Adakozóké sokszor a legrosszabb szervezeti bevétel, de ugyancsak ők döntik meg a bevételi rekordokat is. Micsoda szélsőségek ezek!
De mégis hogyan érvényesülhetnének ők igazán, dolgozzanak bárhol?
Az Adakozók is megérdemlik a sikert
Vajon létezik-e olyan kultúra, melyben ünnepelhetjük az Adakozók sikereit?
Mit tehetünk értük?
1. Fel kell ismernünk, hogy az Adakozók nagyon értékes emberek, de ha nem vigyáznak, könnyen kiégnek. Meg kell őket védenünk. Ehhez azonban fel is kell tudnunk ismerni őket.
Ha tisztában vagy vele, hogy te magad ebbe a típusba tartozol, akkor meg kell tanulnod meghúzni a saját határaidat. Ne korlátozd le magad teljesen, de csökkentsd a szívességek adására fordított időd és energiád. Csak ezzel a következetes módszerrel védheted meg saját magadat.
2. Ha Adakozó típus vagy, jó, ha megtanulsz kérni. Hiába gondolod úgy, egyáltalán nem bűn, vagy gyengeség kérni.
A segítségkérés gyakorlata abban is segít, hogy mások is Adakozóvá válhassanak.
Miért felejtettünk el segítséget kérni? Egyrészt azért, mert azt hisszük, inkompetensnek fognak bennünket hinni mások, másrészt azért, mert nem tudjuk, hová fordulhatnánk. Ám egy olyan szervezetben, ahol senki sem kér, rengeteg frusztrált Adakozó lesz.
Túl stresszes a munkahelyi légkör? Belefáradtál már az adakozásba?
A mindennapos munkahelyi nyomás miatt szervezeted kihasználtabbá válik, ezért fontos, hogy ne felejts el törődni magaddal, ügyelj a kiegyensúlyozott táplálkozásra és élj tudatosan.