Barion Pixel

Tudtuk, de nem sejtettük: a művészetek nemcsak a lelkünkre vannak jó hatással, de a betegségekkel is felveszik a harcot!

Tudtuk, de nem sejtettük: a művészetek nemcsak a lelkünkre vannak jó hatással, de a betegségekkel is felveszik a harcot!
Veled is előfordult már, hogy a háttérben szinte észrevétlenül felcsendülő dallamok miatt jobb lett a kedved? Álltál már megigézve egy erőteljes festmény előtt? Útra keltél már ismeretlen tájakra-világokba, egy-egy könyvet olvasva? Ha csak egy kérdésre igen a válaszod, akkor te is megtapasztaltad már a művészetek jótékony hatását. Ebből a cikkből azonban az is kiderül, hogy milyen betegségeket gyógyíthatunk zenével, írással, tánccal vagy akár a fotózással.

Veled is előfordult már, hogy a háttérben szinte észrevétlenül felcsendülő dallamok miatt jobb lett a kedved? Álltál már megigézve egy erőteljes festmény előtt? Útra keltél már ismeretlen tájakra-világokba, egy-egy könyvet olvasva? Ha csak egy kérdésre igen a válaszod, akkor te is megtapasztaltad már a művészetek jótékony hatását. Ebből a cikkből azonban az is kiderül, hogy milyen betegségeket gyógyíthatunk zenével, írással, tánccal vagy akár a fotózással.

Ha egy kicsit jobban belegondolunk, akkor könnyedén arra a megállapításra juthatunk, hogy a művészetek gyakorlatilag egyidősek az emberiséggel. Gondoljunk csak az ősember barlangrajzaira, vagy a ritmikus kántálásokra, amit a törzs sámánja vitt véghez egy-egy nagyobb vadászat vagy más jelentős esemény előtt.

Mert művészetek nélkül már az ősember sem élhetett

A festésnek, a rajznak, a zenének és a táncnak már ezekben a korai időszakokban is megvolt a helye a népi rituálékban, mondhatni szerves részét képezték a természeti népek mindennapjainak. Aztán ahogy haladunk előre a történelem kerekét forgatva, úgy fejlődött ki szépen lassan a többi művészeti ág is és így egyre több lehetőségünk lett egyrészt az önkifejezésre, másrészt a különböző stílusok, típusok és alkotók műveinek élvezetére.

Biztos te is megfigyelted már magadon a jeleket: ha a számodra kedves kulturális eseményen veszel részt – például egy színházi előadáson, koncerten, érdekes múzeumi tárlatlátogatáson, kiállításon – vagy épp a kedvenc zenédet hallgatod, esetleg a kedvenc könyvedet olvasod újra éppen 100. alkalommal, egyszerűen jobb lesz a kedved.

A művészetek élvezete ugyanis:

  • energiával tölt fel,
  • jó hatással van a kedélyállapotunkra,
  • megnyugtat,
  • csökkenti a stresszt,
  • segít minket az önkifejezésben.

 

 

Ráadásul a különböző művészeti ágak gyógyítják a betegségeket

Ezt persze nem hasraütésszerűen állítjuk, hanem a WHO 2019-es jelentésében[1] foglaltakra támaszkodva írjuk. Az említett dokumentum ugyanis 900 különböző esettanulmányt vizsgálva jutott arra a következtetésre, hogy a művészetek mind a fizikai, mind a mentális, mind az érzelmi jól-létünkre is komoly befolyással bírnak.

Az Egészségügyi Világszervezet egyébként 5 kategóriában vizsgálta meg a művészetek egészségre gyakorolt jótékony hatását. Ezek:

  • az előadóművészet: éneklés, zene, tánc, színház, film,
  • a képzőművészet: fotózás, festészet, formatervezés, kézművesség,
  • az irodalom: írás, olvasás, részvétel az irodalmi fesztiválokon, felolvasóesteken és más ilyen jellegű eseményeken,
  • a kultúra: a színház-, mozi-, múzeum- vagy épp koncertlátogatás,
  • és az online művészetek terén, mint például az animáció vagy épp más digitális művészetek.

A jelentés alapján igencsak széles körben hasznosulnak a különböző művészeti ágak: például a meseolvasással lefektetett gyermekek, éjszaka sokkal jobban alszanak a mese nélkül ágyba bújó kortársaiknál. A zenehallgatás pedig a vércukorszintre lehet pozitív befolyással, nemcsak cukorbetegek, hanem egészséges emberek esetében is.

Úgyhogy beszéljünk egy kicsit a mű vészetterápiáról is

A művészetterápia ugyanis a pszichológia egyik legnépszerűbb terápiás formája. Olyan kreatív technikákra épül, amelyek a művészeteken keresztül biztosítanak lehetőséget a szellemi és érzelmi önkifejezésre. Ilyen kreatív technika lehet például a rajz, a festészet, a fotózás, a szobrászat, a kerámia, az ének, a tánc, a naplóírás, de akár még a slam poetry is.

A terápián résztvevők a művészeti terapeuta szakértő vezetésével és a választott művészeti ágra jellemző metaforák, szimbólumok, nonverbális, illetve verbális üzenetek segítségével fejezhetik ki a korábban esetleg magukba fojtott érzelmeket, gondolatokat, problémákat.

A művészetterápia nincsen korhoz kötve[2], gyermekek, serdülők és felnőttek egyaránt igénybe vehetik az őket foglalkoztató problémák és traumák egyéni, páros vagy akár csoportos feldolgozásához, valamint a továbblépéshez, hiszen:

  • enyhíti a stresszt,
  • segít a függőségek legyőzésében,
  • enyhíti a depresszió és a szorongás tüneteit,
  • javítja az önértékelést,
  • segít az érzelmek azonosításában és kezelésében,
  • segít megbirkózni egy konkrét betegséggel vagy valamilyen fogyatékossággal.

 

 

Kiknek hasznos a művészetterápia?

Sokoldalúságának köszönhetően a művészetterápia számtalan területen segíthet a betegeknek[3]. Ezek közül néhány, a teljesség igénye nélkül:

  • a mentális problémákkal küzdőknek (sikerrel alkalmazták többek között például a depresszió, a szorongás és a skizofrénia kezelésében is),
  • a tanulási nehézséggel küzdőknek,
  • a demenciában szenvedőknek,
  • az autizmus spektrumzavarral élőknek,
  • a poszttraumás-stressz szindrómával küzdőknek,
  • étkezési rendellenességekkel küzdőknek (például anorexia, bulimia),
  • valamilyen függőséggel küzdőknek (például szerencsejáték vagy épp szexfüggőknek)
  • anyaghasználóknak (például kábítószerfüggőknek, alkoholistáknak, gyógyszerfüggőknek),
  • az igazságügyi, büntetésvégrehajtási rendszerben dolgozóknak és fogvatartottaknak,
  • krónikus / halálos betegségben szenvedőknek (például rákos betegeknek),
  • mindazoknak, akik számára gondot jelent kifejezni az érzelmeiket,
  • valamint a szocializációs problémákkal küzdőknek.

Szerencsére ahhoz, hogy művészetterápiára add a fejedet, nem kell tehetségesnek lenned. A terápiás alkalmak során ugyanis nem az elkészült vagy bemutatott mű szépségét fogják díjazni, hiszen a cél az, hogy olyan traumákat és érzelmeket segítsenek feldolgozni, valamint közvetíteni, amikre egyébként a verbális kommunikáció során képtelen lennél.

Egyébként a legtöbb esetben a művészetterápiát inkább kiegészítő terápiaként alkalmazzák más pszichoterápiák, például a kognitív-viselkedési terápiával, vagy csoportterápiákkal egyetemben, annak ellenére, hogy már az 1940-es évek óta szerepel a pszichológiai kezelések fegyvertárában.

Amennyiben Te is olyan módszert keresel, amellyel gyógyszeres kezelés nélkül, hatékonyan veheted fel a harcot például a szorongással és a depresszióval, akkor bátran próbáld ki a számodra legszimpatikusabb művészeti terápiák valamelyikét. Például a táncot, a festést vagy a szobrászkodást, de akár a naplóírás is hatásos lehet. Ugyanakkor a mentális egészségedért olyan étrendkiegészítők is hatásosak lehetnek, mint a Macskakarom, a Ginzeng és a Kurkumin! Vértezd fel velük magad a sötét gondolatok ellen!

 

 

[1] WHO; HEALTH EVIDENCE NETWORK SYNTHESIS REPORT 67: https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/329834/9789289054553-eng.pdf

[3] The Law of Attraction.com; Katherine Hurst: What Is Art Therapy And How Does It Work? 5 Types Of Art Therapy - https://www.thelawofattraction.com/art-therapy-benefits/

Close menu
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
97.85%
a vásárlók közül ajánlaná ismerősének ezt a boltot.
Elégedettség a bolttal:
Szállítási idő:
A bolt áttekinthetősége:
Ügyfélszolgálat/kommunikáció:
A(z) Vital-max.eu részt vesz az Árukereső Megbízható Bolt Programjában.